Csehi Zoltán, Sobor Dávid (szerk.)

A közvetítői funkciót betöltő szerződések jogi környezete


Elhatárolási kérdések

Fontos elhatárolni a tartós közvetítői szerződéseket a termékek továbbértékesítésére irányuló jogviszonyoktól és a munkaviszonyoktól egyaránt. A gyakorlatban ilyen problémák eddig túlnyomórészt adójogi kérdésekkel kapcsolatban merültek fel. A Legfelsőbb Bíróság tartós közvetítői szerződésnek (önálló kereskedelmi ügynöki szerződésnek) minősítette a felek által kötött keretszerződést, amely alapján formálisan áru felvásárlására és annak a „vevő” által, saját nevében történő továbbértékesítésre került sor. Az adott ügyben ugyanis a továbbértékesítés során a harmadik személyektől érkező megrendelések címzettje ténylegesen nem a „vevő”, hanem az eladó volt. A „vevő” értékesítési kockázatot nem vállalt, mivel előre meghatározott megrendelésekről volt szó, és a számlákat a „vevő” nevében az eladó állította ki. Nem a „vevő” dönthetett arról, hogy vásárol-e árut, azt továbbadja-e, és ha igen, akkor milyen áron. A „vevő” értékesítendő árukészlettel, annak tárolására alkalmas telephellyel, eszközökkel, alkalmazottakkal, szállítóeszközzel nem rendelkezett. A harmadik személy megrendelők részére feladott árukat kísérő fuvarleveleken „vevő” mellett eladó is feltüntetésre került feladóként, a szállítás az eladó megbízásából történt, a vevő oldalán fuvarköltség nem merült fel. Túlsúlyban voltak tehát az ügynöki, megbízási jellegű elemek az adásvételre jellemző elemekkel szemben. Megállapításra került, hogy a vevő ténylegesen nem vásárolta meg az eladó áruját, hanem az eladó javára ügynöki tevékenységet végzett.1

A közvetítői funkciót betöltő szerződések jogi környezete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 925 2

Az áru előállítójától annak végleges felhasználójáig általában több szerződésen keresztül vezet az út. Az értékesítés folyamatában részt vevők – akiket összefoglalóan közvetítőknek nevezünk – eltérő tartalmú és gazdasági célú szerződéses jogviszonyokban működnek közre az áru piacra juttatásában: viszonteladóként, bizományosként, „disztribútorként” vagy más gazdasági funkciót megjelenítve. Számos esetben az értékesítési láncban több értékesítő is részt vesz, többnyire különböző jogviszonyok alapján, a gyártó és a nagykereskedő megállapodásának jogi konstrukciója, gazdasági tartalma eltér ugyanis a nagykereskedővel szerződő további értékesítőkétől.

A közvetítés folyamatát a kereskedelmi szokások, a piaci szereplők jellemzői, a piac nyitottsága, valamint számos egyéb külső tényező befolyásolja. Ezek közé tartoznak a társadalmi-gazdasági kommunikáció csatornái, a rendelkezésre álló fuvarozási, szállítási lehetőségek, a versenyjogi szabályozás és az adózási környezet, valamint a jogviták rendezésének a módjai.

A kötet fő célkitűzése a közvetítői funkciót betöltő szerződésekkel kapcsolatos jogi szabályozás részletes feldolgozása. Így bemutatja a magyar és az európai szabályozási környezetet, és az egyes jellemző szerződéstípusokra vonatkozó polgári jogi előírásokat, majd ismerteti a forgalmazás versenyjogi korlátait, a gyártók, importőrök, valamint a forgalmazók termékbiztonsági és piacfelügyeleti kötelezettségeit. Végül terjedelmes elemzést ad az említett tevékenységet folytató adóalanyokra vonatkozó általánosforgalmiadó-szabályokról.

A szerzők összefoglaló és áttekintő jelleggel dolgozták fel a közvetítői típusú szerződésekkel kapcsolatos, az üzleti élet szereplőit foglalkoztató legfontosabb problémákat. Elsősorban azokat a jogászokat és üzletembereket kívánják megszólítani, akik tevékenységük során bizományi, közvetítői-ügynöki, forgalmazási, franchise- vagy éppen biztosításközvetítői szerződések előkészítésében, megkötésében vesznek részt. A kötet segítséget jelent a gyakorlat számára a megoldandó feladatok meghatározásában és a főbb megoldási irányok kijelölésében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csehi-sobor-a-kozvetitoi-funkciot-betolto-szerzodesek-jogi-kornyezete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave