Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Föderalisták és unionisták – a politikai együttműködés kezdetei

Az európai egység gondolata tovább élt a második világháborút követő években is, elindítva egy olyan folyamatot, amely végül az Európa Tanács megalakulásához vezetett. Winston Churchill 1946-os zürichi beszédében szólt a föderatív berendezkedésű Európai Egyesült Államok létrehozásának szükségességéről, melynek első lépése az Európa Tanács megalakítása lenne. A német–francia kibékülésre is utalt a brit államférfi, és e két ország lett volna elképzelése szerint az európai egység felé vezető folyamatok éllovasa. Ugyanakkor az Egyesült Királyság – megfogalmazása szerint – barátja és támogatója lenne az Európai Egyesült Államoknak, de nem tagja (Plurimus Unum, 2008, 387–390). Ugyanebben az évben megalakult az Európai Föderalisták Uniója (Union of European Federalists), amely kezdeményezte az Európai Kongresszus összehívását. 1948. május 7-én nyitotta meg Winston Churchill a Kongresszust. A nagyszabású nemzetközi eseményen mintegy 800 küldött vett részt Európa 16 országából, és megfigyelők érkeztek Kanadából és az USA-ból (Bóka, 2018, 11; Urwin, 1995, 35).

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave