Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Fejlesztési tervek és intézményrendszer

Az 1989–2006 közötti időszakban az 1. célkitűzés által érintett régiókra vonatkozóan úgynevezett közösségi támogatási keretet (KTK, Community Support Framework, CSF), a 2. és 3. célkitűzés alapján támogatott régiókra pedig egységes programozási dokumentumot (EPD, Single Programming Document, SPD) kellett készíteni. Ha az EU-támogatás kevesebb volt 1 milliárd eurónál, akkor az 1. célkitűzés esetében is egységes programozási dokumentum formájában kellett elkészíteni a fejlesztési tervet (Council of the EC, 1999). A közösségi támogatási keretek a nemzeti fejlesztési tervek alapján a Bizottság és a tagországok között folytatott tárgyalások eredményeként kerültek elfogadásra. A 2007–2013 közötti időszakban a fejlesztési terv hivatalos neve nemzeti stratégiai referenciakeret (NSRK, National Strategic Reference Framework, NSRF) volt (Európai Unió Tanácsa, 2006a). Az ennek szerkezetére, tartalmi részeire vonatkozó szabályok nagyon hasonlóak voltak a korábbi időszak fejlesztési tervének szabályaihoz. Ugyanakkor a fejlesztési terv megvalósítását szolgáló operatív programokhoz már nem kellett olyan részletes, ún. programkiegészítő dokumentumokat készíteni, mint a korábbi időszakban.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave