Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A támogatások nagysága és felzárkózásban játszott szerepe

A nyolcvanas évek végétől a strukturális alapok egyre nagyobb súllyal szerepeltek az EU költségvetésében. A strukturális alapok jelentős növelésének ellenére komoly segítségről mégsem lehetett beszélni. a Közösség a rendelkezésre álló összeg megkétszerezésével is GDP-jének csak 0,24%-át fordította a belső piac kiteljesedésének időszakában – vagyis 1989 és 1993 között – regionális fejlesztési célokra (Europäische Kommission, 1995). Az 1994 és 1999 közötti időszakban a támogatások azonban már elérték a GDP 0,43%-át. Az ezredfordulótól véget ért a források részarányának növelése, már csak az Unió költségvetésében és bruttó nemzeti jövedelmében 1999-re kialakult arány fenntartásáról lehetett beszélni (European Council, 1999). 2000 és 2006 között 0,41%-os részarány alakult ki (European Commission, 2004a). A 2007-től már 27 tagúra kibővült Európai Unióban a 15-ökhöz képest ugyan duplájára nőttek a jövedelemkülönbségek, a 2007–2013 közötti költségvetési időszakban mégsem emelkedtek ezzel arányosan a regionális politika kiadásai. Sőt, ellenkezőleg: a kiadások aránya az Unió bruttó nemzeti jövedelméhez képest a GNI 0,37%-ára mérséklődött (Európai Unió Tanácsa, 2006a).

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave