Halmai Péter

Mélyintegráció


Többsebességű Európa? Differenciált integráció versus átfogó reform

Az egykori Római Szerződés aláírásának 60. évfordulója 2017 márciusában alkalmat nyújtott az európai integráció soron lévő feladatainak áttekintésére és jövőbeli működési módjának felvázolására. Alapvető kérdések átgondolása volt megkerülhetetlen: A Brexit után milyen változások előtt áll Európa a következő évtizedben? Hogyan érintik az új technológiák a társadalmakat és a munkahelyeket? Folytatódik-e a globalizáció folyamata, vagy a világ meghatározó országai inkább befelé fordulnak? Megőrizhető-e (pontosabban: visszaállítható-e) világunk megszokott biztonsági szintje? Mit kezdjen Európa a világ sok országában (köztük sajnos az EU egyre több tagállamában is) teret nyerő populizmussal, amely sok esetben magának az integrációnak (pontosabban: a mélyintegrációnak) az alapjait, létjogosultságát is megkérdőjelezi? Nem meglepő módon az Európai Bizottság fehér könyvet adott ki Európa jövőjéről (EC, 2017a). Öt forgatókönyvet vázolt fel arról, milyen lehet az Európai Unió 2025-ben annak függvényében: milyen döntések születnek az integráció jövőjét illető alapvető kérdésekben. (Az egyes forgatókönyveket a 9.2. táblázat foglalja össze.)

Mélyintegráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 556 9

Az európai integráció, a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) a regionális rendszerek mindmáig egyedi, kivételesen mély és széles formája. A GMU – a pénzügyi összefüggéseken túl – a szélesebb integrációs folyamatba is beillesztést igényel. Az integrációelmélet reálgazdasági (kereskedelem- és növekedéselméleti) összefüggései is megkerülhetetlenek.

A kötet újszerű értelmezési keretrendszerének kiindulópontja a kereskedelmi integráció. A kereskedelemelmélet a hagyományos (a konvencionális határintézkedésekre irányuló) regionális konstrukciók meghaladásaként „mély” (kereskedelmi) integrációnak tekinti a szabályozási konvergenciát (s esetleg további „mély” elemeket) is tartalmazó új generációs regionális megállapodásokat. A mélység az európai integráció tekintetében is döntő jelentőségű dimenzió. Egyrészt kifejezi a leginkább előrehaladott regionális integráció elért szintjét (állapotát). Másrészt jelzi a folyamat irányát: a mélyülő, egyre szorosabb integrációt, mint fejlődési irányzatot. A mély (regionális) integráció (a kötetben: mélyintegráció) rendszerként, konceptuális keretként történő értelmezése lényeges hozzájárulást ígér az átfogó elméletalkotáshoz.

A mű célja a mélyintegráció fő tartalmi jellemzőinek és rendszersajátosságainak a feltárása. Alapvető fontosságú kérdések: Melyek a mélyintegrációt megalapozó gazdasági mechanizmusok? Hogyan működnek azok? Melyek e mechanizmusok meghatározó tényezői?

Az "ökonómia" az alcímben a problémakör rendszerezett közgazdaságtani, sok esetben pedig politikai gazdaságtani interpretációját jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-melyintegracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave