Balogh Balázs

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon


Vallási csoportok

Az 1698-as canonica visitatio szerint Tápon a lakosságnak alig ötöde volt katolikus, az ellenreformáció hatására az 1748-as visitatio szerint már a harmada és a 18. század fordulójára mintegy a fele.1 Még 1801-ből is van adatunk arra, hogy a tatai úriszék egy tápi jobbágy és fiának ügyében ítélkezett, mert megverték a tápi oskolamestert, aki katolikus hitre akarta téríteni őket.2 Az ellenreformáció azonban nem tudta az egész lakosságot visszatéríteni, így 1851-ben is a reformátusok voltak többségben (55%).3 A reformátusok számaránya a 20. század első 60 évében is 56–59% között mozgott a 38–40% római katolikus kisebbséggel szemben.4 Az egyéb vallási felekezethez tartozók közül az izraeliták és az evangélikusok egyre csökkenő számukkal eleinte több, később kevesebb mint 1-1%-át adták az összlakosságnak.5

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 557 6

A könyv egy református többségű kisalföldi falu paraszti gazdálkodásának változásait mutatja be 1920 és 1959 között. Konkrét gazdaságok esetleírásait elemezve igyekszik feltárni, hogy a különböző birtokkategóriába tartozó családi üzemtípusok – gazdasági felszereltségük és munkaerejük teljes vagy hiányos voltából eredően – milyen üzemviteli, fennmaradási, fejlődési stratégiát és az önellátás-árutermelés egyensúlyát kereső piachoz viszonyuló magatartást választottak, illetve milyen kiútkeresésre kényszerültek. Vizsgálja a családszerkezetet, az üzemszervezetet, a munkaerő-struktúrát és ezek összefüggéseit, valamint a parasztgazdaságok üzemvitelét döntően meghatározó tényezőket: a birtokstruktúrát, a birtokmozgást, a gazdaságok tárgyi ellátottságát és gyarapítástörténetét, az igaerőt, az állatállomány mértékét és összetételét, a termékszerkezet kialakítását, a külső jövedelemszerzés lehetőségeit, a piachoz való viszonyulást és a konkrét gazdasági stratégiákat.

Az elemzés rámutat a szűkebben „gazdaságiként” felfogható jelenségekben, struktúrákban és gazdasági magatartásban megmutatkozó egyéb mögöttes szándékokra, mint az értékorientáció, társadalmi rang és presztízs kifejezésének lehetőségei.

Az adatközlők szóbeli visszaemlékezéseit a szerző a legkülönfélébb írásos források segítségével hitelesíti. A helyi példán túlmutatóan, a szűkebb és tágabb régió, valamint az országos adatok egybevetésével próbálja bemutatni a tápi gazdálkodás és paraszti társadalom helyét egy nagyobb összefüggésrendszerben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-gazdak-es-zsellerek-gazdalkodasi-strategiak-tapon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave