Balogh Balázs

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon


GAZDASÁGI ÉPÜLETEK

A lakóház felépítése nagyobb anyagi ráfordítást igényelt, mint a gazdasági épületeké, mégis a gazdálkodás szempontjából jobban előtérbe került a gazdasági épületek fontossága a paraszti értékrendben, mint a lakóházé. Ennek legszembeötlőbb megnyilvánulása, hogy a lakóház mérete nem igazodott a benne lakó család(ok) létszámához, de az istálló és az ólak mérete feltétlenül megszabta a benne tartható állatok számát. Pontosan tudta mindenki, hogy egy istállóba hány ló és hány szarvasmarha fér be, egyenként mekkora a jószágok helyigénye. Ez azt jelentette, hogy a lakóház építésekor nem vették figyelembe a ház méretének tervezésekor, hogy hány gyerek születése várható a családban, viszont pontos kalkuláció szerint méretezték az istállót a nagy jószágok számához.1 A gazdasági épületek számát, méretét, elhelyezkedését az udvaron – egy adott településtípuson belül – a vagyoni helyzet mellett nagyban befolyásolta a beltelek nagysága is.2

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 557 6

A könyv egy református többségű kisalföldi falu paraszti gazdálkodásának változásait mutatja be 1920 és 1959 között. Konkrét gazdaságok esetleírásait elemezve igyekszik feltárni, hogy a különböző birtokkategóriába tartozó családi üzemtípusok – gazdasági felszereltségük és munkaerejük teljes vagy hiányos voltából eredően – milyen üzemviteli, fennmaradási, fejlődési stratégiát és az önellátás-árutermelés egyensúlyát kereső piachoz viszonyuló magatartást választottak, illetve milyen kiútkeresésre kényszerültek. Vizsgálja a családszerkezetet, az üzemszervezetet, a munkaerő-struktúrát és ezek összefüggéseit, valamint a parasztgazdaságok üzemvitelét döntően meghatározó tényezőket: a birtokstruktúrát, a birtokmozgást, a gazdaságok tárgyi ellátottságát és gyarapítástörténetét, az igaerőt, az állatállomány mértékét és összetételét, a termékszerkezet kialakítását, a külső jövedelemszerzés lehetőségeit, a piachoz való viszonyulást és a konkrét gazdasági stratégiákat.

Az elemzés rámutat a szűkebben „gazdaságiként” felfogható jelenségekben, struktúrákban és gazdasági magatartásban megmutatkozó egyéb mögöttes szándékokra, mint az értékorientáció, társadalmi rang és presztízs kifejezésének lehetőségei.

Az adatközlők szóbeli visszaemlékezéseit a szerző a legkülönfélébb írásos források segítségével hitelesíti. A helyi példán túlmutatóan, a szűkebb és tágabb régió, valamint az országos adatok egybevetésével próbálja bemutatni a tápi gazdálkodás és paraszti társadalom helyét egy nagyobb összefüggésrendszerben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-gazdak-es-zsellerek-gazdalkodasi-strategiak-tapon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave