Balogh Balázs

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon


KÉPMELLÉKLET

 
1. Lakóházzal egybeépített istálló – vegyes zsúp- és nádtetővel (Fotó: Molnár Mária, 1967; Néprajzi Múzeum Fotótár, F 222676)
 
 
2. Falon túlnyúló konyhai kemence (Fotó: Molnár Mária, 1967; Néprajzi Múzeum Fotótár, F 222668)
 
 
3. Istálló és disznóól egybeépítve, előtte zöldséges verem (Fotó: Molnár Mária, 1967; Néprajzi Múzeum Fotótár, F 222678)
 
 
4. Egykori módos gazda barokkos házoromzatú háza 2000-ben (Fotó: Balogh Balázs)
 
 
5. Takács Józsefné Sáhó Éva ünneplő öltözetben (Műtermi fotó 1908 előttről)
 
 
6. Takács József Amerikában (Műtermi fotó 1908 körül)
 
 
7. Takács József amerikai hídépítő brigádjával 1908 körül (A fotó Takács József fiának, Takács Dávidnak a házában függ a falon)
 
 
8. Takács Dávid 2001-ben (Fotó: Balogh Balázs)
 
 
9. Aratás 1946-ban a Csaliti-dűlőben – A kaszás Dobos Imre, a marokszedő Dobos Terézia, a kévekötő ifj. Dobos József (Fotó: Dobos Flórián)
 
 
10. „Az elülső sunka lekerekitése”. Disznóvágás 1949-ben – A böllér Dobos Imre, segítsége Dobos József. A disznót az akkor már Budapesten élő Dobos Flórián öccsük vásárolta Tápon (Fotó: Dobos Flórián)
 
 
11. Szüret 1947-ben – A fénykép a Dobos ház udvarán készült. Balról jobbra: Dobos Józsefné, Dobos Mária, egy azonosítatlan kislány, Pőcze Márton szomszéd, Dobos Flórián, azonosítatlan szomszéd (Fotó: Dobos Flóriánné?)
 
 
12. Dobos József házának udvara 1932-ben. Balról jobbra: Dobos Miklós (meghalt a Don-kanyarban) ül a tornácoszlopnak támaszkodva, Dobos Flórián a kép közepén látható, az ajtóban Dobos Margit áll és a fa mögött félig takarásban Dobos Mihály cipészmester ül Csokomyakkendoben. A ház zsúptetejét közvetlenül a kép készítése előtt cserélték cserepesre Dobos Imre pénzéből
 
 
13. Dobos Flórián a család első lovával 1929-ben, közvetlenül a lóvásárlás után
 
 
14. Dobos József és felesége Bonyai Erzsébet 1946-ban – Dobos József öreg korára majdnem megvakult az amerikai öntödében végzett munkája miatt, ezért viselt sokdioptriás szemüveget (Fotó: Dobos Flórián)
 
 
15. Dobos Imre 2002-ben (Fotó: Balogh Balázs)
 
 
16. A Sáhó család 1913-ban a ház előtt – Balról jobbra: Sáhó Péter, id. Sáhó Istvánné, Sáhó Pál, Sáhó Erzsébet, Sáhó Katalin, id. Sáhó István, Horváth Lídia, ifj. Sáhó István (adatközlőnk édesapja) és Sáhó Zsuzsánna
 
 
17. Sáhó Gyula 2002-ben (Fotó: Balogh Balázs)
 
 
18. Vida László és Pőcze Irén esküvői képe 1931-ben
 
 
19. Főzőtanfolyam Tápon 1939 novemberében – az ülő sorban jobbról a második Pőcze Irén
 
 
20. Pőcze János felesége a kislányukat sétáltatja édesanyjával, 1939 húsvétján
 
 
21. Pőcze Irén, Vida Lászlóné 2002-ben (Fotó: Balogh Balázs)
 

Gazdák és zsellérek. Gazdálkodási stratégiák Tápon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 557 6

A könyv egy református többségű kisalföldi falu paraszti gazdálkodásának változásait mutatja be 1920 és 1959 között. Konkrét gazdaságok esetleírásait elemezve igyekszik feltárni, hogy a különböző birtokkategóriába tartozó családi üzemtípusok – gazdasági felszereltségük és munkaerejük teljes vagy hiányos voltából eredően – milyen üzemviteli, fennmaradási, fejlődési stratégiát és az önellátás-árutermelés egyensúlyát kereső piachoz viszonyuló magatartást választottak, illetve milyen kiútkeresésre kényszerültek. Vizsgálja a családszerkezetet, az üzemszervezetet, a munkaerő-struktúrát és ezek összefüggéseit, valamint a parasztgazdaságok üzemvitelét döntően meghatározó tényezőket: a birtokstruktúrát, a birtokmozgást, a gazdaságok tárgyi ellátottságát és gyarapítástörténetét, az igaerőt, az állatállomány mértékét és összetételét, a termékszerkezet kialakítását, a külső jövedelemszerzés lehetőségeit, a piachoz való viszonyulást és a konkrét gazdasági stratégiákat.

Az elemzés rámutat a szűkebben „gazdaságiként” felfogható jelenségekben, struktúrákban és gazdasági magatartásban megmutatkozó egyéb mögöttes szándékokra, mint az értékorientáció, társadalmi rang és presztízs kifejezésének lehetőségei.

Az adatközlők szóbeli visszaemlékezéseit a szerző a legkülönfélébb írásos források segítségével hitelesíti. A helyi példán túlmutatóan, a szűkebb és tágabb régió, valamint az országos adatok egybevetésével próbálja bemutatni a tápi gazdálkodás és paraszti társadalom helyét egy nagyobb összefüggésrendszerben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-gazdak-es-zsellerek-gazdalkodasi-strategiak-tapon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave