Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Árfolyamrendszerek

A fenti árfolyamfolyamatokat befolyásolja, hogy az adott deviza mögött álló monetáris kormányzat milyen módon és mértékben avatkozik bele az árfolyam alakulásába. Az árfolyamrendszerek a teljesen rögzítettől a szabadon lebegőig számtalan formát felvehetnek, sőt kombinált megoldások formájában is előfordulnak. A teljesen rögzített árfolyam a gyakorlatban általában valutatanács (currency board) néven fut az utóbbi évtizedekben. A valutatanács esetben a nemzeti valuta árfolyamát teljesen rugalmatlanul rögzítik a kulcsvalutához. Ebben az esetében az elsődleges célkitűzés az árfolyamrögzítés. Tehát a valutaárfolyam lesz az ún. gazdaságpolitikai „horgony” vagy referenciapont, amihez a gazdasági szereplők igazíthatják várakozásaikat. A teljes rögzítés, amely szabad tőkeáramlás mellett jön létre, a monetáris és részben a fiskális autonómia feladása. A valutatanácstól remélt eredmény szintén az alacsony infláció. Itt azonban nem „importálják” az árstabilitást, hanem árstabilitási kényszer van. Ez pedig a vásárlóerő-paritásból következik, hiszen ha az a cél, hogy két valuta közötti átváltási árfolyam soha ne változzon, akkor ugyanolyan ütemű értékvesztést (inflációt) kell produkálni. Vagyis a valutatanács rezsim akkor hiteles, ha az ezt alkalmazó nemzeti bank el tudja érni ugyanazt az inflációs szintet (árstabilitást), mint ami a kulcsvaluta országban előáll.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave