Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A nemzetközi kereskedelem értelmezése

Ahogyan Szentes (1999) tankönyvében megjegyzi, a nemzetközi gazdasági folyamatok leírására használt fogalmak között sok nem következetesen használható fogalom van. A nemzetközi árukereskedelem fogalma az egyik ilyen. A szóösszetétel közül a második, az árukereskedelem fogalma talán a könnyebben meghatározható: valamifajta (barter) árucsere, vagy áru és valamilyen pénzeszköz cseréjéről van szó (bár a nemzetközi kereskedelmi ügyletek között vannak olyanok, ahol még ez sem teljesen egyértelmű). Ugyanakkor amikor a nemzetközi jelző is előkerül, már bonyolultabb kérdésről van szó: kellenek-e a szó szoros értelmében vett nemzetek, nemzetállamok ahhoz, hogy beszélhessünk nemzetközi kereskedelemről? Vagy esetleg az ókori birodalmak között zajló, vagy az egyes ősközösségi társadalmak között alkalmankénti csere, vagy az újkori gyarmatok és gyarmattartók közötti kereskedelem tekinthető nemzetközi kereskedelemnek? A következőkben a világgazdaságot alkotó egyes országok, államok között zajló külkereskedelmi tranzakciókat tekintjük nemzetközi kereskedelemnek.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave