Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Külügyminisztériumok szerepe

A diplomáciai kapcsolatokat az államokon belüli munkamegosztásban a külügyminisztériumok koordinálják, rajtuk keresztül valósul meg a külkapcsolatok bonyolítása a Bécsi Egyezmény rendelkezései szerint is. A szorosabb kapcsolat tartása érdekében az államok képviseleteket nyithatnak partnereiknél, kölcsönös megállapodás alapján nagyköveti, követi vagy állandó ügyvivői szinten. A nagyköveteket, követeket az államfő személyes képviselőjeként küldi partneréhez, az állandó ügyvivőt csak a külügyminiszter delegálja kollégájához, ezért ez utóbbi megoldást csak a konfliktusos kapcsolatban levő országok használják. Ügyelni kell arra, hogy az államokra kötelezően vonatkozó megállapodásokat csak a hivatalos csatornákon keresztül lehet előkészíteni és végrehajtani, tehát minden informális egyeztetést a külügyi vonalon kell szentesíteni. Ez még az Európai Unió országaira is vonatkozik, ha nem EU kompetenciáról van szó. A világon még sok állam ragaszkodik ahhoz is, hogy minden kapcsolattartást csak a külügyi tárca aktív bevonásával vagy legalább tájékoztatásával lehessen megvalósítani.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave