Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


Alkalmazható diplomáciai gesztusok

A nemzetközi kapcsolattartás különlegessége, hogy olyan gesztusokat is alkalmaz, amelyek megnevezésük nélkül egészen más jelentéssel bírnak. Amennyiben a diplomáciai képviselet – leginkább vezetői szinten – üzenetet vagy jegyzéket ad át a minisztériumnak, s ezt a nyilvánosság számára „diplomáciai demars”-nak nevezzük, akkor nyomatékosítottuk cselekedetünket, miközben szó szerint ezt csak egy diplomáciai lépésnek kell felfogni. Ha a minisztérium nemcsak a szokásos módon szervezett találkozót a diplomáciai képviselővel, hanem egy közleményben ezt a találkozó-kérést „bekéretésnek” nevezik, szintén valamilyen rosszallást fejez ki. Ugyanígy, ha a diplomáciai képviselet vezetője nem (akár hivatalos, akár magán) rutinügyeit intézi a küldő országba hazatérve, hanem ezt a hazautazást minisztériuma a „nagykövet konzultációra történő hazarendelésének” kvalifikálja, az már olyan súlyos figyelmeztetést tartalmaz, hogy a konfliktust kiváltó ok megszüntetéséig nem is térhet vissza állomáshelyére, tehát csökken a diplomáciai kapcsolattartás intenzitása. Ettől persze maga a nagyköveti szintű diplomáciai kapcsolatok addig fennmaradnak, amíg azok megszüntetéséről nem rendelkeznek. (Megjegyzendő, hogy a diplomáciai kapcsolatok felvétele automatikusan együtt jár a konzuli viszony létesítésével, fordítva azonban ez nem érvényes: a diplomáciai kapcsolatok megszakítása nem jár a konzuli kapcsolatok felfüggesztésével, arról külön kell adott esetben megállapodni.)

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave