Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A megküzdés és időgazdálkodás készségeinek gyermekkori alapjai

Ahogy fentebb már láttuk, felnőttkorban a munkahely támogatni tudja a hatékony időgazdálkodást átszervezésekkel, alternatív munkaidők bevezetésével, munkakörök átalakításával. Azonban minden változás során fontos, hogy megmaradjanak a hatékony stresszel való megküzdési eljárások és az ellenálló képesség (reziliencia). Wellensiek (2014) szerint a korai fejlődési szakaszokban megtanult viselkedésminták, elsajátított értékek, rögzült attitűd nagy jelentőségűek abban, hogy mennyire vagyunk hatékonyak és eredményesek az erőforrásaink hatékony megosztásában, megküzdési mechanizmusainkban. Például a hatékony időgazdálkodás készsége nem biztos, hogy kifejlődik, ha gyermekkorban az internalizálódik, hogy megerősítés csak a másoknak való folyamatos segítségnyújtás alapján érdemelhető ki (ez lehet az alapja akár a kényszeres segítésnek, Helfer-szindrómának). Ezekre a gyerekekre a későbbiekben az lesz a jellemző, hogy minden munkát igyekeznek a lehető legpontosabban elvégezni (maximalizmus), nem húznak egyértelmű határokat (képtelenek nemet mondani), mindent kontroll alatt tartanak (irányítási kényszer, delegálás teljes hiánya), a terhelést előnyös színben tüntetik fel (idealizmus e vonatkozásban). A gyermekkori nevelés során gyakran elhangzó mondatok, vagy tudatosan/nem tudatosan küldött üzenetek: „légy tökéletes!”, „igyekezz jobban!”, „siess!”, „légy erős!”, „ha magaddal törődsz, egoista vagy!”, „tégy jót másokkal!” stb.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave