Nagy Sándor Gyula, Kutasi Gábor (szerk.)

Gazdaságdiplomácia

Elmélet és gyakorlat felkészülő diplomatáknak


A nemzetközi statisztikákkal kapcsolatos problémafelvetés

A globalizáció előrehaladtával a hagyományos külkereskedelmi és tőkeáramlási adatok alapján egyre kevésbé kapunk valós képet arról, hogy egy-egy ország hogyan vesz részt a nemzetközi munkamegosztásban, az országban működő vállalatok valójában kiknek a tulajdonában vannak, és a helyi vállalatok hol fektetnek be, és milyen tevékenységeket végeznek külföldön. A hagyományos adatok alapján téves következtetésekre juthatunk egy-egy ország komparatív előnyeit, exportképességét, versenyképességét illetően. Nem tudjuk, pontosan hogyan vesz részt a nemzetközi termelésben, milyen termékek előállításában jeleskedik. Például a legfontosabb high-tech-termék-exportőrök között olyan országokat találunk, amelyek esetében nyilvánvaló, hogy nem a saját, hazai kutatás-fejlesztésre és humán tőkére alapozódik a jelentős high-tech export, hanem importált high-tech alkatrészek és részegységek összeszerelésére. A tőkeáramlásban is találunk olyan „nagy” tőkeexportőr országokat, amelyek valójában alig rendelkeznek saját multinacionális vállalattal, viszont jelentős kedvezményeket ajánlanak azoknak a multiknak, amelyek rajtuk „folyatják át” a tőkét. Gondolhatunk itt például Ciprusra, amely az oroszországi tőkebefektetésekben játszik ilyen szerepet, vagy Luxemburgra, amely az USA-beli tőke európai „hídfőállása” – és akkor még nem említettük a különféle adóparadicsomokat, offshore központokat.

Gazdaságdiplomácia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 598 9

A külgazdasági attasék kiemelt szerepet játszanak Magyarország gazdasági érdekeinek képviseletében és üzleti kapcsolatainak bővítésében. Ebből következően az ő felkészültségükön is múlik, hogy a magyar vállalkozások milyen mélységben és sikerrel férnek hozzá a világ gazdasági lehetőségeihez. E felkészültség sokrétű: többek között makrogazdasági, üzleti, vállalkozói, külkereskedelmi, adózási, projektmenedzselési, protokoll-, időgazdálkodási vagy éppen információszerzési és -elemzési ismereteket is igényel. A szerzők törekvése az volt, hogy az egyes fejezetek végen található összefoglaló kérdések, kiemelt kulcsfogalmak, hasznos információforrások és minél több esettanulmány segítse a folyamatok es összefüggések megértését, valamint az átadott ismeretek készségszerű, gyakorlati alkalmazhatóságát.

A jövendő külgazdasági attasék számára mindehhez nyújt segítséget a kézikönyv, amely a Külgazdasági es Külügyminisztérium által alapított Magyar Diplomáciai Akadémia, a Külügyi es Külgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak támogatásával és közreműködésével készült el több mint két év odaadó munkáját követően.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-kutasi-gazdasagdiplomacia-elmelet-es-gyakorlat-felkeszulo-diplomataknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave