Lovas Zsuzsa, Herczog Mária

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés


Családi konfliktusok és a mediáció

a) A családi konfliktusok rendezése egyedi beavatkozást igényel. Bognár Gábor és Telkes József 1986-ban megjelent, s azóta is – méltán – alapműnek tekintett könyve a Válás lélektana. Ebben a könyvben így ír a szerzőpáros: „A család konfliktusainak rendezése – különösen a család relatív felbomlása esetén – olyan egyedi beavatkozást követel, amit a jogi szisztéma a legnagyobb egyéniesítése mellett sem tud biztosítani. Az egyéniesítés maximumával dolgozó pszichoterápiás beavatkozás azonban társadalmi méretekben szintén nem megfelelő. Egyrészt, mert a pszichés változásokra irányított folyamatba nem lehet beilleszteni az érdekkonfliktusok megbízható kezelését, másrészt mert társadalmi méretekben intézményesítve elvész az ügyek kezelésének megjósolható volta, megszűnnek az érdekérvényesítés jogi garanciái. A dilemma tehát akörül kristályosodik ki, hogy a beavatkozás szempontjából a válást jogi vagy klinikai folyamatnak tekintjük. A jogi és klinikai megközelítés előnyeit minimális hátrányokkal egyesíti a válási közvetítés módszere azon az áron, hogy leszűkíti a problematikát, és rendszerén kívül hagyja a válási döntés kérdését. (Bognár Gábor – Telkes József: A válás lélektana. Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1986.)

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 933 7

A könyv szerzői a mediáció különféle területein a képzések és szupervíziók során és meditátorként is – többféle technika alkalmazásával – jelentős tapasztalatokra tettek szert az elmúlt több mint két évtizedben. Ez csak megerősítette azt a meggyőződésüket, hogy a mediáció (közvetítés) bármely szakmailag megalapozott és bizonyított formáját lehet és kell is alkalmazni az adott helyzetnek, konfliktusnak megfelelően, a résztvevők szükségletei és lehetőségei szerint.

A mediáció típusú, erőszakmentességen alapuló megoldások támogatása a gyakorlati előnyök mellett fontos elvi jelentőséggel is bír. Hosszú távú hatást gyakorol a résztvevőkön kívül a széles közösségi, társadalmi viselkedési normákra, családi, kapcsolati és intézményes viselkedésre is.

Az elmúlt években sokféle mediációval foglalkozó tanulmány, könyv jelent meg – többnyire szakembereknek szólóak –, melyek kutatásokat, jogi és elvi, elméleti kérdéseket, egy-egy speciális területet érintenek. Ezen kötet szerzői a szakemberek mellett – a mediáció iránt érdeklődő vagy annak igénybevételét fontolgató – olvasókhoz is szólnak. A mediáció rövid története, nemzetközi gyakorlata, a hazai jogi szabályozás és alkalmazás alakulása, a tapasztalatok, a megfogalmazott dilemmák, a mediációs folyamat leírása, a lehetséges megoldások és a nélkülözhetetlen pszichológiai, lélektani ismeretek bemutatása remélhetően segítik majd az olvasót a tájékozódásban, és hozzájárul ahhoz, hogy felhasználóként vagy mediátorként hasznát vegye az itt olvasottaknak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lovas-herczog-a-mediacio-avagy-a-fajdalommentes-konfliktuskezeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave