Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A rendszerszintű megközelítés

A gyermek- és fiatalkori jogsértő magatartásokra választ kereső elméletek egy része a társadalomra a különösen veszélyes cselekedetek (agresszív viselkedés, fiatalkori erőszak, garázdajellegű bűncselekmények) elkövetőire fókuszál. A rendszerszintű megközelítés csokorba gyűjti az egyénben rejlő és az egyéni viselkedéshez köthető rizikófaktorokat (kockázati tényezőket) csakúgy, mint a család és a közeli társas kapcsolatok (kortárscsoport, iskola) veszélyeztető tényezőit, s nem utolsósorban azokat a társadalmi jellemzőket, melyek elősegíthetik az elkövetővé válást. Ezen belül eltérő megközelítésmódot jelent, ha az objektív tényezők, adottságok oldaláról kerül sor egy széles körű elemzésre (ahol bizonyos körülmények vagy jellemzők csak a fiatalok, vagy csak meghatározott csoportjuk esetén jelenhetnek meg rizikófaktorként), vagy ha az a fiatalok kapcsán általánosságban is veszélyeztető jellegű elemek feltárására vállalkozik. Előbbire példa a makro, illetve mikrostrukturális tényezőket és a fiatal életkorából adódó sajátosságait fókuszba állító és azokat értékelő kutatás (Csemáné Váradi 2000: 53), utóbbira pedig az egyéni rizikófaktorokat, a családi és közeli társas kapcsolatokban, valamint a közösségben és a társadalomban rejlő veszélyforrásokat felölelő elemzés (WHO 2015: 13).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave