Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Az EUMSZ 267. cikke

Az EUMSZ 267. cikk értelmében az Európai Unió Bírósága hatáskörrel rendelkezik előzetes döntés meghozatalára a Szerződések értelmezése, továbbá az uniós intézmények, szervek vagy hivatalok jogi aktusainak érvényessége és értelmezése kérdésében. A 267. cikk első bekezdésének első fordulata alapján a Szerződések értelmezése a Bíróság feladata. Gyakran adódik olyan helyzet, amikor a Bíróság felé a tagállami bíróság a szerződés egyes rendelkezései és azzal látszólag vagy ténylegesen szembenálló nemzeti szabály összeegyeztethetőségéről1 tesz fel kérdést. A tagállami és uniós bíróságok közötti együttműködési rendszer keretében a nemzeti rendelkezések értelmezése a tagállami bíróságok hatáskörébe tartozik.2 Ezzel szemben a Bíróság hatáskörrel rendelkezik arra, hogy tájékoztassa a kérdést előterjesztő bíróságot minden olyan, az uniós jog releváns értelmezésére vonatkozó szempontról, amelyek lehetővé teszik számára a belső jogszabályoknak az uniós jogi rendelkezésekkel való összeegyeztethetőségének értékelését.3 A Bíróság a fentebb hangsúlyozott elvnek megfelelően tagállami szabályt soha nem semmisíthet meg, és annak érvénytelenségéről sem nyilatkozhat.4 A Bíróság csak annak megállapítására szorítkozhat, hogy az adott tagállami szabályozáshoz hasonló jogszabály,5 az olyan belső jogi rendelkezés,6 amelyre az előterjesztő bíróság utalt, vagy az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdés hátteréül szolgáló olyan szabályozás, amely az előzetes döntéshozatalra utaló határozatban szerepel,7 illetőleg az előterjesztésben előadott tényállás8 összeegyeztethető-e az uniós joggal vagy sem. Burkolt megfogalmazással ugyan, de végeredményben ahhoz is segítséget ad a Bíróság, hogy van-e lehetőség az uniós jog Bíróság általi értelmezése mellett a tagállami szabályozás alkalmazására. Az uniós jog elsődlegességének szem előtt tartásával a tagállami bíróság feladata az érintett nemzeti szabály alkalmazása vagy félretétele. Fontos azonban kimondani azt az elvet is, hogy ha a Bíróság által adott válaszból az tűnik ki, hogy a tagállami szabály nem egyeztethető össze az uniós szabály autentikus értelmezésével, úgy a tagállami bíróságnak lehetősége van félretenni a nemzeti szabályt, és akár a tagállami szabállyal contra legem döntést hoznia anélkül, hogy a nemzeti szabály megsemmisítése iránt köteles lenne a saját nemzeti alkotmánybírósága előtt eljárást kezdeményezni.9 Az uniós jog elsődlegessége alapján nem alkalmazható ugyanis az uniós szabállyal ellentétes tagállami jogszabály, függetlenül attól, hogy az uniós szabályt megelőzően vagy azt követően alkották-e.10

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave