Gilányi Zsolt

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?


John Maynard Keynes szerint: részben hasznos

John Maynard Keynes (1936) The General Theory of Employment, Interest and Money című legnagyobb hatást gyakorló munkájában a nagy gazdasági válságra (is) magyarázatot adó modellt akart alkotni, hogy ezáltal tudományosan megalapozott gazdaságpolitikai javaslatokat lehessen megfogalmazni a válságból való kilábaláshoz. Úgy gondolta, hogy az uralkodó egyensúlyi elmélet határesete az ő elméletének; ezért adta könyvének az Általános elmélet címet. Keynes újra pénzáramlásokban kezdett gondolkozni. Ezzel implicit elvetette az uralkodó elmélet azon posztulátumát, miszerint az egyéni és társadalmi gazdagság természete azonos, és megnyitotta az utat egy új keretrendszer, a számviteli megközelítés felé. Az uralkodó elmélet oikonomia posztulátumához azonban nem nyúlt hozzá, ezzel a kapitalizmus leírását célzó másik lényegi hibát érintetlenül hagyta, és a tőke fogalmát sem bolygatta (marad termelőeszköz (jószág), ami a számviteli keretben eszközt és nem forrást jelent).

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 563 7

Adam Smith óta a piacgazdaság leírását célzó közgazdaság-tudomány (oikonomics=economics) az első sorában félresiklott. Legfőképp a piacgazdaság nem oikonomikus gazdasági rendszer, hanem krematisztikus; ezért nem is a homo oikonomikus racionalitása a fő probléma, hanem a homo khrematistikus hiánya. OIKONOMIA az emberi szükségletek kielégítésére irányuló vagyonszerzést jelenti; a pénz szükségletkielégítésre való felhasználását. KHREMATISTIKÉ „pénzfialtatást”, azaz pénzszerzésre irányuló vagyonszerzést takar; a pénz pénzszerzésre való felhasználását.

A könyv célja a társadalmi gazdagság változását meghatározó alapvető mechanizmusok tudományos igényű feltérképezése abban a piacgazdaságnak nevezett valóságban, amiben jelenleg élünk, és amelyet bérmunkán alapuló krematisztikus gazdaságnak azonosítunk.

"Íme egy szokatlanul provokatív közgazdasági olvasmány, amely nem fél visszanyúlni a közgazdaságtan legmélyebb alapjaihoz." (Török Ádám)

Hivatkozás: https://mersz.hu/gilanyi-piacgazda(g)sag-oikonomia-vagy-khrematistike//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave