Gilányi Zsolt

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?


Khrematistiké a pénzrendszerben: egyszerűsített Rosier-modell

Michel Rosier (1991) az Eléments d’une approche théorique et comptable du phénomène d’endettement című munkájában számviteli keretben megvizsgálta a modern bankrendszer működését azzal a feltételezéssel, hogy a bankok pozitív megtakarításaikat inkább pénzügyi eszközökbe, mint valós eszközökbe helyezik. Vagyis a bankok valós eszközeinek növekménye időszakról időszakra mindig kisebb, mint a pénzügyi eszközeik növekménye. Ez a feltételezés megegyezik a tapasztalati ténnyel, miszerint a bankok mérlegében a valós eszközök aránya elenyésző.

Piacgazda(g)ság. Oikonomia vagy khrematistiké?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 563 7

Adam Smith óta a piacgazdaság leírását célzó közgazdaság-tudomány (oikonomics=economics) az első sorában félresiklott. Legfőképp a piacgazdaság nem oikonomikus gazdasági rendszer, hanem krematisztikus; ezért nem is a homo oikonomikus racionalitása a fő probléma, hanem a homo khrematistikus hiánya. OIKONOMIA az emberi szükségletek kielégítésére irányuló vagyonszerzést jelenti; a pénz szükségletkielégítésre való felhasználását. KHREMATISTIKÉ „pénzfialtatást”, azaz pénzszerzésre irányuló vagyonszerzést takar; a pénz pénzszerzésre való felhasználását.

A könyv célja a társadalmi gazdagság változását meghatározó alapvető mechanizmusok tudományos igényű feltérképezése abban a piacgazdaságnak nevezett valóságban, amiben jelenleg élünk, és amelyet bérmunkán alapuló krematisztikus gazdaságnak azonosítunk.

"Íme egy szokatlanul provokatív közgazdasági olvasmány, amely nem fél visszanyúlni a közgazdaságtan legmélyebb alapjaihoz." (Török Ádám)

Hivatkozás: https://mersz.hu/gilanyi-piacgazda(g)sag-oikonomia-vagy-khrematistike//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave