Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


A munka értékelése a római társadalomban

Az l.c. egysége versus trichotómiája vitáját kétségtelenül megnehezíti a már említett körülmény, hogy a források kifejezetten nem tartalmazzák az egyes típusok megnevezését, ugyanakkor a valóságban ennek a kontraktusnak számos fajtája volt ismeretes. Talán közelebb vihet a probléma vizsgálatához a munka bérlete társadalmi, gazdasági kialakulásának vizsgálata. Ebben a tekintetben kiindulópont lehet az antik társadalmak munkáról vallott felfogásának rövid áttekintése. Többen annak a véleményüknek adnak hangot, hogy az l.c. operarum részletes vizsgálata azért sem szükséges, mert a római társadalomban a (fizikai) munka korántsem töltötte be azt a szerepet, mint a mai társadalmakban.1 Oertmann ezzel kapcsolatban azonban kifejti, hogy a munka megítélésében differenciált megközelítés szükséges. A munkával (Die Arbeit) kapcsolatos elemzésében arra mutat rá, hogy a munka egyes megjelenési módjait a rómaiak a polgár ékességeként jellemezték.2 Kétségtelen, hogy a munkatevékenységnek ez a megítélése a gazdagabb polgárság, az uralkodó társadalmi réteg által végzett szellemi munkára volt alapvetően jellemző (lásd ugyanakkor a földművelés megítélését alább). Oertmann ezt azzal magyarázza, hogy a technológia, az ipar termelő- és teljesítőképessége alacsony szinten állt, a nagy technikai felfedezések egyáltalán nem voltak gyakoriak, legalábbis azok nem, amelyek „napjainkban büszkeséggel tölthetnék el az utódokat”. Oertmann értékelésével lehetne ugyan vitatkozni, az a megállapítása viszont igazolt, hogy a szabad emberek számára a munka megítélése összetett volt. Míg a földműves munka általában nagy elismerésnek örvendett, a kézművesség egyes ágai kifejezetten lenézettek voltak, tevékenységük miatt értékelésük alig volt jobb a rabszolga munkájánál. Ezeknek a munkásoknak – jószerével napszámosoknak – nem volt jó hírük, inkább megvetés jutott nekik osztályrészül.3

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave