Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


A relational contract-ra vonatkozó néhány megjegyzés – egyéb szempontok alapján

Macneil relational contract elmélete az angolszász irodalomban talán az egyik legtöbbet hivatkozott és elemzett szerződéses teória. Ebben a munkában nem vállalkozom valamennyi elemzés értékelésére, néhányat azonban a fentieken túl kiemelek, azokat, amelyek Macneil elméletének egyes további szignifikáns elemeit világítják meg. Az egyik lényeges terület a relational contract és a jogi normák viszonya, különös tekintettel az ún. default rules-re.1 Feinman több tanulmányában is foglalkozik ezzel a problémával.2 Jellemzően ő is a fogalmi tisztázatlanságokra hívja fel a figyelmet, mind a relational contract, mind a default rules tekintetében. A számos területen ismert prisoner’s dilemma (fogolydilemma) példáján keresztül kísérli meg bemutatni, hogy a relational contract résztvevői milyen szempontokat, illetve érdekeket figyelembe véve térnek el bizonyos normáktól. A fogolydilemmával kapcsolatos irodalomban az egyik legfontosabb feltételezés, hogy az érintett cselekvése racionális, amennyiben saját érdekét helyezi előtérbe. Feinman szerint azonban ez a feltételezés az élet egyéb területein az esetek túlnyomó részében nem igazolható. Több példát hoz fel arra, hogy a kényszerhelyzetben lévő bűnöző gondolkodását, információs bázisát miért nem lehet automatikusan adaptálni egyéb – átlagos, normális – döntési helyzetekre.3 Ez egyaránt vonatkozik a döntés racionalitására és az önérdek előtérbe helyezésére. Mindebből következően a relational contract résztvevőinek lehetséges magatartását – álláspontja szerint – nem szerencsés más helyzetekből modellezni.

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave