Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


A munkáltatói vezetői hatalom és a munkaszerződés kapcsolatának új megközelítése három évtizeddel később

A munkáltató vezetői, irányítási hatalma és a munkaszerződés kapcsolata a nyolcvanas évek végétől ismét előtérbe került, azonban alapvetően más megközelítésben, mint korábban. Ennek egyik oka a jogalkalmazás álláspontjának megváltozása volt, amely hatott a jogirodalmi felfogásokra is. A jogalkalmazás összetettebb hozzáállását ehhez a problémához azonban akár okozatként is kezelhetjük, hiszen azokban a döntésekben, ahol a korábbiaktól eltérően nagyobb teret engedett a munkáltató egyoldalú alakításának, a gazdasági körülmények változására reagált elsősorban annak érdekében, hogy elkerüljék a munkajogviszonyok tömeges megszüntetését.1 Wank megjegyzi, hogy az irodalomban sem foglalkoztak túlzottan sokat a munkajogviszony megegyezésen alapuló, rugalmas alakításának lehetőségével, hanem sokkal inkább a konfliktusos esetek keltették fel az érdeklődést.2 A jogalkalmazás megváltozott felfogását az jellemezte, hogy míg korábban a bíróság konzekvensen elutasította a munkáltatónak azt a lehetőségét, hogy a munkaszerződés módosítása nélkül változtasson a munkafeltételeken, addig a későbbi döntésekben az egyoldalú Vertragsgestaltung intézményét elismerte. A korábbi döntés3 abból indult ki, hogy az ügy tárgyát képező áthelyezés olyan munkahelyre szólt volna, amely kívül esett a munkaszerződésben foglalt megállapodáson. Ebben, és további döntéseiben a bíróság konzekvensen rögzítette, hogy az általános utasítási jog csak a munkaszerződésben foglalt feltételeket konkretizálhatja, azon nem léphet túl, azaz a szerződéssel le nem fedett területeket nem érintheti.4 Már e döntések kapcsán felmerült, hogy az egyedüli megoldás, nevezetesen a munkaszerződés módosítása nem problémamentes. Abban az esetben ugyanis, ha a munkavállaló nem fogadja el a munkáltató ajánlatát – ahol létezik, az ún. Änderungskündigung alkalmazásával –, a munkajogviszony megszüntetése jöhet csak szóba, ami viszont nem biztos, hogy végső célja a munkáltatónak. Továbbá, több esetben egy munkaszerződés módosítása nem oldotta volna meg a problémát, hiszen a munkáltatónak egy egész rendszert, termelési-szolgáltatási folyamatot kell a korábbitól eltérő feltételekkel működtetnie, ami több munkavállalót érint.

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave