Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


A tradicionális munkajog megtartásának esélyei

A tradicionális munkajog megtartására irányuló törekvések megjelölés tévesnek tűnhet, hiszen az érintett active labour politikák, illetve a flexicurity célkitűzései azt támaszthatják alá, hogy éppen általuk esett szét a hagyományos munkajogi intézményrendszer. Alaposabb elemzés azonban azt igazolja, hogy e lépések csupán áttörési kísérletek voltak a hetvenes évek európai foglalkoztatáspolitikai, munkajogi rendjéhez képest. Áttörések, de nem visszafordíthatatlan kitörések. Az európai integráció munkajoga ugyanis abban az időszakban vett új irányt, amikor a Közösség célja a gazdasági közösséggel egyenrangú, önálló szociálpolitika kialakulása volt.1 Ettől kezdve – kissé leegyszerűsítve – a munkajogot alapvetően befolyásoló közösségi normáknak két tárgyköre kapott hangsúlyt. Az egyik a már említett egyenlő bánásmód, a másik a munkáltató nagyobb mozgásterének korlátozása.2 Utóbbiak meglehetősen különböző tárgykörre vonatkoznak, közös bennük azonban a munkavállalói jogállás védelme. Különösen nyomon követhető ez az első három klasszikus munkajogi irányelv szellemiségében és tartalmában. A csoportos létszámcsökkentés, a munkáltató személyében bekövetkező változás és a munkavállaló védelme a munkáltató fizetésképtelensége esetén egyrészről jelentősen csökkent a munkáltató döntési szabadsága, másrészről a munkavállalói státusz – mind az egyéni, mind a kollektív relációkban – megerősödött. Ez az időszak számos, egymástól merőben eltérő értékelést kapott. A munkajog tudományának művelői közül sokan úgy vélték, hogy ez volt az európai munkajog aranykora, mintegy általa bontakozott ki az új munkajog szövete.3 A vállalkozók ugyanakkor ezt az időszakot a stagnálás, a megtorpanás korszakának tekintették. Nem véletlen, hogy csak viszonylag hosszabb szünet után született meg a munkaidő szervezésének egyes kérdéseiről szóló, mind a mai napig újabb és újabb vitát szülő irányelv.4 Álláspontom szerint ez az irányelv meghatározó az európai integráció szociálpolitikája és foglalkoztatáspolitikája szempontjából, hiszen a legélesebb ellentétben áll az Unió gazdaságpolitikáját befolyásoló impulzusokkal.5

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave