Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


A munkaszerződés joghatása a munkajogviszony és a relational contract jogviszonyai

A munkaszerződés és a relational contract kapcsolata azonban korántsem a munkaszerződés, hanem a szerződés joghatása, a munkajogviszony vizsgálatának oldaláról közelíthető meg. Azt egyelőre nem állítom, hogy általa önmagában igazolható a munkaszerződés relational contract jellege, de az elemzés felszínre hoz jó néhány olyan elemet, amely valószínűsítheti, hogy az employment bizonyos feltételek esetén besorolható az ún. relational kategóriájába. A munkaszerződés és a munkajogviszony tartalma különböző, és enne oka, hogy a munkaszerződés incomplete contract. A munkajogviszony tartalma alá-fölérendeltségi jellegének tárgyalásakor láttuk, hogy a kutatások ugyan igyekeznek a munkavállaló alárendeltségének jogon kívüli okait (gazdasági, személyi függőség) elkerülni, a jogi bázisra alapított alárendeltség megfogalmazása viszont nem mondható kifejezetten sikeresnek. A szolgáltatás tárgyának absztrakt meghatározása1 ugyan napjaink munkajogában is vitán felül áll – habár egyre több kivétellel találkozunk, különösen az atipikus foglalkoztatás körében –, de nem ad teljes körű magyarázatot a munkaszerződésben benne rejlő és a munkajogviszonyban realizálódó feltételek mindegyikére, illetve egyesek hiányára. Azon túl, hogy a szolgáltatás absztrakt meghatározása is okozat, és az okok döntően nem jogiak, elsősorban a munkáltató irányítási, konkretizálási, és alakítási-változtatási jogát igazolja. Szinte magától értetődő, hogy a munkajogviszony keretében a munkavállaló idegen meghatározottságú munkát (fremdbestimmte Arbeit) végez. Amennyiben a munkáltató egyoldalú jogkörét a Macneil féle relational contract mechanizmusára vetítem, az látható, hogy mindaz, ami ott kooperáció, kölcsönös döntések, a rendkívül tág értelemben vett reciprocitás, a munkajogban a munkáltatóra telepített jogviszony-alakítási felhatalmazottság. Ebből következően nem lehet azon csodálkozni, hogy – különösen a német jogban – a munkajogviszony személyiségi-közösségi jogviszonyként történő minősítése, minden igyekezet ellenére heves ellenállást váltott ki mind a munkajogtudomány, mind a jogalkotás részéről. Nem beszélve arról, hogy a magánjog klasszikus elvei, mint például a Treu und Glauben, meglehetősen deformált megnevezéssel, sőt abszurd tartalommal jelentek meg a munkajogban. A hűségkötelesség (Treuepflicht) bizonyos munkáltatói magatartások ellentételezéseképpen magyarázható, de az engedelmességi kötelesség (Gehorsampflicht) a magánjog rendjével semmiképpen sem egyeztethető össze, főképpen nem azonosítható a szerződésnek megfelelő teljesítés követelményével. Ezek a megfogalmazások – különösen a personenrechtliches Gemeinschaftsverhältnis vagy a personenrechtliches Dauerschuldverhältnis – különösen azért veszélyesek, mert alkalmasak lehetnek olyan tartalmat kölcsönözni a munkajogviszonynak, ami a munkáltató befolyását, uralmát a munkavállaló magánéletére is kiterjesztheti.2

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave