Kiss György

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

(Egy lehetséges megközelítés a munkajogviszony tartalmának vizsgálatához)


A munkajog struktúrája, az individuális és a kollektív munkajog egysége; avagy kik lehetnek valójában a relational contract alanyai a munkajogban?

Amennyiben a munkaszerződés a kötelmi jog része, úgy a munkajog is a magánjog része. A munkajog azonban nemcsak a munkaszerződésből, illetve a munkajogviszonyból áll. Azon túl, hogy a munkajog szövetébe számos közjogi norma épült be az idők folyamán, a munkajog egyik legfontosabb része a kollektív munkajogi joganyag. Különösen jó példa erre a kollektív szerződés szerepe, amelynek következtében egyes országok munkajogában korántsem a statutory, hanem a contractual sources kapnak nagyobb jelentőséget.1 A kollektív munkajog egyre jelentősebb szerepet játszik az Európai Unió munkajogában is, amennyiben a normáktól való eltérés lehetőségét számos irányelv a megfelelő szintű kollektív megállapodás tartalmára bízza, de ezen túlmenően több irányelv kifejezetten a felek közötti együttműködést írja elő.2 A munkajog eddigi dogmatikája és történeti fejlődése azt igazolja, hogy ez a jogterület csak az individuális és a kollektív relációk egységes szemléletében ábrázolható. A munkajog e két része nem egymástól függetlenül létező és egymáshoz laza szálakkal kapcsolódó joganyag, hanem egymással korrelatív kapcsolatban álló rendszer. Miért alakult ki, és mi a rendeltetése a kollektív munkajognak? A kollektív munkajog csaknem egész rendszerének kiépítése közel egy évszázaddal a szerződéses liberalizmust biztosító törvények megjelenése után kezdődött meg, és alig két-három évtized alatt szinte teljes mai intézményrendszere kialakult.3 E gyors fejlődés oka a szerződéses liberalizmusnak a foglalkoztatás területén kialakult ellentmondása, feszültségekkel teli működése volt, amelyet két eszközzel igyekeztek tompítani. Az egyik az állami beavatkozás, a közjogi normák megjelenése, a másik a szerződéses individualizmus feloldása, a szövetkezések, a szakmai szervezetek alakításának engedélyezése volt. E kettő közül az utóbbi ment nehezebben, mert míg az állami beavatkozásnak a nyomor, a kiszolgáltatottság felszámolása mellett egyben valamiféle piacvédelmi funkciója volt, addig a „kollektív” megjelenése a foglalkoztatás területén egyértelműen politikai merényletnek minősült, és heves ellenállást váltott ki.4 Az ellenállás egyik oka nyilvánvalóan politikai indíttatású volt, hiszen a munkavállalói koalíciók, a szakmai szervezetek fellépése egyértelműen a munkásmozgalomhoz kötődött. Fontosabbak azonban ennél a kollektív intézmények működése engedélyezésének jogi következményei. A szerződéses individualizmus felbomlása egyben azt is jelentette, hogy az egyéni autonómia mellett jelentőséget kapott a kollektív önrendelkezés, ami viszont a munkajogi szerződéses rendszer teljes átalakulásával járt együtt, és ez hatott a magánjog kötelmi rendszerének egészére is.

A foglalkoztatás rugalmassága és a munkavállalói jogállás védelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 295 923 8

A monográfia célja a munkajogviszony kontraktuális alapjának újragondolása. A munkaszerződésnek a magánjogba történő beillesztése ugyanis olyan feszültséget keltett, amely a klasszikus szerződési tan alapján nem volt feloldható. A munkaszerződés mellérendeltségi és a munkajogviszony alá-fölérendeltségi jellegének lényegi különbözősége idővel magával hozta a munkavállaló védelme intézményrendszerének a kialakulását, amelynek elfogadása jogdogmatikai problémákat indukált. Mivel a védelem alapvetően közjogi eszközökkel valósult meg, több alkalommal megkérdőjeleződött a munkajognak a magánjog rendszerében való helye, és felerősödött a munkajog szociális jogi minősítése. Ezen a helyzeten ugyan lényegesen változtatott az ún. kollektív munkajog megjelenése, de egyes intézményeinek (kollektív szerződés, üzemi alkotmányjog, sztrájkjog) leképezése a tradicionális magánjog eszközeivel újabb kérdéseket vetett fel.

A múlt század hetvenes éveiben egy új szerződéses elmélet bontakozott ki. A relational contract teóriája a hosszú távú együttműködésre, a tartós szerződésekre (Dauerschuldvertrag vagy Langzeitvertrag, long-term contract), a szerződés ún. incomplete tartalmára, és a kapcsolatnak a változó körülmények közötti fenntartására épül. Természetesen nem minden típusú szerződés írható le a relational contract indikátoraival, ugyanakkor egyre gyakrabban merül fel a munkaszerződés relational contract-ként való minősítése, annak ellenére, hogy a legújabb munkavégzési, foglalkoztatási(?) módszerek ennek ellentmondani látszanak.

A szerző elsősorban azt vizsgálja, hogy az egyéni munkajogviszonyt jellemző alá-fölérendeltség ellenére, létezik-e olyan összetartó erő a munkaszerződés alanyai között, amely a felek kapcsolatát a magánjogi szerződés klasszikus elvei alapján képes meghatározni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-a-foglalkoztatas-rugalmassaga-es-a-munkavallaloi-jogallas-vedelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave