Kocziszky György, Kardkovács Kolos

A compliance szerepe a közösségi értékek és érdekek védelmében


Bevezetés

Az elmúlt kétszáz év gazdaságtörténete bővelkedik visszaélésekben, csalásokban, sikkasztásokban, az ellenőrzések hiánya vagy felületessége miatt kirobbant válságokban. Az eseteket elemezve könnyen rájöhetünk, hogy az okok többnyire azonosak, csak a módszerek finomodtak, miközben az erkölcsi és anyagi kár trendszerűen nő. A problémák jelentős része szabályozási hiányosságokra, a jogszabályok és az előírások megsértésére, a prudenciális (előrelátó, körültekintő) gondolkodás hiányára, spekulációra és korrupcióra, sikkasztásokra, pénzmosásra, illetve az ezeket lehetővé tevő ellenőrzési hiányosságokra vezethető vissza, mint azt számos példa igazolja (pl. Bokor é. n.; Altvater 2009; Engels 2016; Nagy é. n.; MÜ 2019; Kocziszky 2019; Gandel 2015; Geisler 2004).

A compliance szerepe a közösségi értékek és érdekek védelmében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 597 2

Naponta találkozhatunk vállalati korrupcióról, visszaélésekről, tudatos környezeti károkozásról szóló tudósításokkal. Az okokat keresve könnyű felfedezni a részvényesi/tulajdonosi profit maximalizálásának igényét. A tulajdonosi érték azonban ennél sokkal több: magába foglalja a tulajdonolt társaság hosszú távon fenntartható működését mind gazdasági, mind pedig környezeti értelemben, a vezetők és az alkalmazottak morális normáknak való megfelelését, a társasággal szembeni üzleti bizalom megteremtését és fenntartását.

Ezek az értékek az utóbbi évtizedek gyorsan változó, a szabályozók által szükségszerűen csak bizonyos késéssel követett piaci környezetében háttérbe szorultak, a szabályozások kiskapuit megtalálni képes szakértőket foglalkoztatni tudó társaságok így átmenetileg gazdasági előnyökhöz juthattak a versenytársakkal szemben, torzítva az egészséges piaci szerkezetet.

A már hagyományos „védelmi vonalak” (belső ellenőrzés, kontrolling) csak részben alkalmasak az új típusú kockázatok feltárására és kezelésére. Ezek kiegészítése a szakszerűen bevezetett és menedzselt compliance rendszerrel biztosíthatja a társaságok mindenkori szabályoknak megfelelő, hatékony és az etikai normákat is tiszteletben tartó működését.

A szerzők érdeme: felhívják a figyelmünket arra, hogy a fenntartható, a köz javát szolgáló működés csak a társadalmi felelősséget, a közösségi érdekeket vállaló, értékvezérelt vállalatirányítási szemlélettel érhető el. Ez az értékválasztás az, amit a Magyar Közgazdasági Társaság is magáénak tekint és a gazdaság valamennyi szereplőjének figyelmébe ajánl.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kocziszky-kardkovacs-a-compliance-szerepe-a-kozossegi-ertekek-es-erdekek-vedelmeben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave