Kocziszky György, Kardkovács Kolos

A compliance szerepe a közösségi értékek és érdekek védelmében


Szakirodalmi előzmények

Az államháztartás ellenőrzésének gondolata több, mint háromezer éves múltra tekint vissza. A kultúrhistórikusok kutatásai szerint a magántulajdon kialakulását követően már szükségesnek tartották az ellenőrzést. Kezdetben ezek a kontrollok az uralkodót illető jövedelmek beszedésére irányultak. Ennek megfelelően kialakultak azok a szervezeti keretek és személyek (questor, tárnokmester, kincstárnok stb.), akik a kontrollt gyakorolták, akiknek a pénzforgalom nyomon követése, ellenőrzése – azaz a tényállapot megállapítása, annak összehasonlítása az elvárásokkal, az összehasonlítás eredményének értékelése és a következtetések levonása – volt a feladatuk (Igelspacher 2001; Müllenbach 1982). Különösen fontos szerepet töltöttek be a középkorban a pénzverést felügyelő, annak minden mozzanatát ellenőrző tárnokmesterek (Gyöngyössy 2008).

A compliance szerepe a közösségi értékek és érdekek védelmében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 597 2

Naponta találkozhatunk vállalati korrupcióról, visszaélésekről, tudatos környezeti károkozásról szóló tudósításokkal. Az okokat keresve könnyű felfedezni a részvényesi/tulajdonosi profit maximalizálásának igényét. A tulajdonosi érték azonban ennél sokkal több: magába foglalja a tulajdonolt társaság hosszú távon fenntartható működését mind gazdasági, mind pedig környezeti értelemben, a vezetők és az alkalmazottak morális normáknak való megfelelését, a társasággal szembeni üzleti bizalom megteremtését és fenntartását.

Ezek az értékek az utóbbi évtizedek gyorsan változó, a szabályozók által szükségszerűen csak bizonyos késéssel követett piaci környezetében háttérbe szorultak, a szabályozások kiskapuit megtalálni képes szakértőket foglalkoztatni tudó társaságok így átmenetileg gazdasági előnyökhöz juthattak a versenytársakkal szemben, torzítva az egészséges piaci szerkezetet.

A már hagyományos „védelmi vonalak” (belső ellenőrzés, kontrolling) csak részben alkalmasak az új típusú kockázatok feltárására és kezelésére. Ezek kiegészítése a szakszerűen bevezetett és menedzselt compliance rendszerrel biztosíthatja a társaságok mindenkori szabályoknak megfelelő, hatékony és az etikai normákat is tiszteletben tartó működését.

A szerzők érdeme: felhívják a figyelmünket arra, hogy a fenntartható, a köz javát szolgáló működés csak a társadalmi felelősséget, a közösségi érdekeket vállaló, értékvezérelt vállalatirányítási szemlélettel érhető el. Ez az értékválasztás az, amit a Magyar Közgazdasági Társaság is magáénak tekint és a gazdaság valamennyi szereplőjének figyelmébe ajánl.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kocziszky-kardkovacs-a-compliance-szerepe-a-kozossegi-ertekek-es-erdekek-vedelmeben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave