Horváth József, Komarek Levente

A világ mezőgazdaságának fejlődési tendenciái


A társadalmi-gazdasági tényezők hatása a mezőgazdaságra

Földünk különböző térségeiben a mezőgazdasági termelés a domborzati viszonyokhoz, továbbá az éghajlati és a talajadottságokhoz igazodik. Ezen természeti-ökológiai tényezők jelentős mértékben befolyásolják az egyes térségekben termeszthető növények és tenyészthető állatok körét. Az egyes növények és állatok meghatározott területről származnak, és általában ott termesztik, illetve tenyésztik azokat, ahol számukra a legkedvezőbbek a természeti-ökológiai adottságok. Napjainkra a növények és állatok jelentős része elkerült származási helyéről, az ember válogató, keresztező, általában nemesítő tevékenységének eredményeképpen. Így a növények és az állatok az eredetitől eltérő természeti-ökológiai feltételekhez alkalmazkodtak. Nagyon jó példa erre többek között a búza, amely a szubtrópusi területekről egészen a hideg éghajlatú északi területekre származott el. Az északi területeken sok esetben már nagyobb terméshozamok a jellemzők, mint délen. De példa erre számos más növény is (pl. földimogyoró, szója). Ugyanakkor a mérsékelt övi hidegtűrő növényeket (pl. számos gyümölcsfajtát) sikerült meghonosítani szubtrópusi éghajlatú területeken is.

A világ mezőgazdaságának fejlődési tendenciái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 603 0

A világ mezőgazdasága az elmúlt évtizedek során számos változáson ment keresztül. Ezen változások eredményeképpen a mezőgazdasági termelésben ágazatonként és térségenként eltérő fejlődési tendenciák érvényesültek. A mezőgazdaság nemzetgazdasági súlya a világ különböző országaiban általában csökkenő, de egyes országokban még mindig kitüntetett szerepe van. A fejlődő országokban a lakosság többségét foglalkoztatja, és a nemzeti össztermék számottevő részét biztosítja. A fejlett országok nemzetgazdaságában a mezőgazdasági foglalkoztatottság és a mezőgazdasági szektor általában csekélyebb szerepet játszik. A könyv a világ mezőgazdaságában az elmúlt évtizedekben bekövetkezett főbb változások irányát és mértékét tárja az érdeklődő olvasó elé. Bemutatja a világ mezőgazdasági termelését befolyásoló feltételeket és tényezőket. A természeti-ökológiai adottságok változatossága és a társadalmi-gazdasági viszonyok fejlettségének eltérő foka együttesen a világ mezőgazdasági termelésének sokszínűségét eredményezi. Ennek következtében a Földön sajátos mezőgazdasági területi típusok alakultak ki.

A könyv nagy hangsúlyt fektet a mezőgazdaság főbb ágazataival (növénytermesztés, állattenyésztés) kapcsolatos jövőbeni kilátásokra. A megbízható előrejelzést nagyban nehezíti az a körülmény, hogy a piaci trendek időről-időre változnak. Ebben szerepe van többek között a globális klímaváltozásnak és ezzel összefüggésben a szélsőséges időjárási elemek (aszály, árvíz, szökőár) súlyosabb és gyakoribb előfordulásának, valamint a népességnövekedéssel együtt járó jövedelem-átrendeződésnek és ebből következően a fogyasztói szokások megváltozásának. Meghatározó szerep tulajdonítható a kőolajár változásának, a bioenergia-termelés mezőgazdasági anyagszükségletének, egyes árutőzsdei folyamatoknak, a nemzetközi kereskedelemben tapasztalható bizonyos liberalizációs törekvéseknek és nem utolsó sorban egyes középtávú agrárpolitikai reformokkal, piacszabályozással és támogatáspolitikával kapcsolatos várakozásoknak.

A 2016-ban megjelent könyv 2., javított kiadását ajánljuk mindazoknak, akik szeretnének a világ mezőgazdaságának főbb jellemző vonásaival megismerkedni és betekintést nyerni napjaink változó mezőgazdasági termelésébe.

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-komarek-a-vilag-mezogazdasaganak-fejlodese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave