Horváth József, Komarek Levente

A világ mezőgazdaságának fejlődési tendenciái


A MEZŐGAZDASÁG FŐBB ÁGAZATAIVAL KAPCSOLATOS KILÁTÁSOK A VILÁGON

A világ népessége növekvő igényeinek (élelmiszer, ipari termékek, nyersanyagok, energia stb.) a kielégítése egyre nagyobb elvárásokat támaszt a gazdasági élet különböző ágazataival szemben. Ez vonatkozik a mezőgazdaságra is. Összességében nincs elegendő élelmiszer a világ minden térségében, ami pedig van, annak az ára meglehetősen ingadozó. Az élelmezési válságból kivezető utakat évtizedek óta keresik a szakemberek, ám eddig nem találtak minden tekintetben megnyugtató megoldást. A világon mintegy egymilliárd ember éhezik folyamatosan és további közel egymilliárd alultáplált, aminek idővel beláthatatlan következményei lehetnek. Ezeknek az embereknek mintegy 70%-a maga is kistermelő vagy mezőgazdasági munkás. Ezért az éhség és alultápláltság nem az elégtelen fizikai ellátás következménye, hanem a mindenkori szegénység eredménye és mindenekelőtt az élelemhez való hozzáférés problémája. Ahhoz, hogy ezek az emberek élelmiszer-önellátók legyenek, vagy a mezőgazdálkodás révén megfelelő jövedelemhez jussanak és élelmiszert vehessenek, a jövő mezőgazdaságát kell átalakítani. Az élelmiszerbiztonság, energiabiztonság és egészséges életmód elérése érdekében egyre nagyobb szükség van a fenntartható élelmiszer-fogyasztás kialakítására.

A világ mezőgazdaságának fejlődési tendenciái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 603 0

A világ mezőgazdasága az elmúlt évtizedek során számos változáson ment keresztül. Ezen változások eredményeképpen a mezőgazdasági termelésben ágazatonként és térségenként eltérő fejlődési tendenciák érvényesültek. A mezőgazdaság nemzetgazdasági súlya a világ különböző országaiban általában csökkenő, de egyes országokban még mindig kitüntetett szerepe van. A fejlődő országokban a lakosság többségét foglalkoztatja, és a nemzeti össztermék számottevő részét biztosítja. A fejlett országok nemzetgazdaságában a mezőgazdasági foglalkoztatottság és a mezőgazdasági szektor általában csekélyebb szerepet játszik. A könyv a világ mezőgazdaságában az elmúlt évtizedekben bekövetkezett főbb változások irányát és mértékét tárja az érdeklődő olvasó elé. Bemutatja a világ mezőgazdasági termelését befolyásoló feltételeket és tényezőket. A természeti-ökológiai adottságok változatossága és a társadalmi-gazdasági viszonyok fejlettségének eltérő foka együttesen a világ mezőgazdasági termelésének sokszínűségét eredményezi. Ennek következtében a Földön sajátos mezőgazdasági területi típusok alakultak ki.

A könyv nagy hangsúlyt fektet a mezőgazdaság főbb ágazataival (növénytermesztés, állattenyésztés) kapcsolatos jövőbeni kilátásokra. A megbízható előrejelzést nagyban nehezíti az a körülmény, hogy a piaci trendek időről-időre változnak. Ebben szerepe van többek között a globális klímaváltozásnak és ezzel összefüggésben a szélsőséges időjárási elemek (aszály, árvíz, szökőár) súlyosabb és gyakoribb előfordulásának, valamint a népességnövekedéssel együtt járó jövedelem-átrendeződésnek és ebből következően a fogyasztói szokások megváltozásának. Meghatározó szerep tulajdonítható a kőolajár változásának, a bioenergia-termelés mezőgazdasági anyagszükségletének, egyes árutőzsdei folyamatoknak, a nemzetközi kereskedelemben tapasztalható bizonyos liberalizációs törekvéseknek és nem utolsó sorban egyes középtávú agrárpolitikai reformokkal, piacszabályozással és támogatáspolitikával kapcsolatos várakozásoknak.

A 2016-ban megjelent könyv 2., javított kiadását ajánljuk mindazoknak, akik szeretnének a világ mezőgazdaságának főbb jellemző vonásaival megismerkedni és betekintést nyerni napjaink változó mezőgazdasági termelésébe.

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-komarek-a-vilag-mezogazdasaganak-fejlodese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave