Muzsalyi Róbert

Az EU-jog hatása a polgári eljárásjogra


A kutatás módszertana és a felhasznált források

A könyv témája meghatározta a kutatás lehetséges módszertanát. Az EU-jogi és a magyar jogi – sokszor azonos elenevezésű – fogalmak meghatározásához, elkülönítéséhez jogdogmatikai módszereket alkalmaztam. Azt vizsgáltam, hogy az EUB a két elv kapcsán olyan egységes fogalmi rendszert dolgozott-e ki, amely a magyar eljárásjog és bíró gyakorlat számára is egyértelműen értelmezhető, alkalmazható. Ennek során találkoztam azzal – a jogirodalomban már felismert – nehézséggel, hogy az EU-jog nem rendelkezik egységes, szuverén elméleti háttérrel.1 Az európai jogról való gondolkodást, az európai jog tudományát még ma is elsősorban tematikus kérdések határozzák meg, így például az EU-jognak a nemzeti jogrendszerekre gyakorolt hatása, az EUB jogfejlesztő tevékenysége. Ezen módszertani sajátosságokra és korlátokra tekintettel az egyenértékűség és a tényleges érvényesülés elvének tartalmát és hatását elsősorban az EUB, illetve a tagállami bíróságok vonatkozó joggyakorlatának vizsgálatával ismertetem. Az egyes megállapítások alátámasztására közel kétszáz EUB-i határozatra hivatkozom, amelyek közül az ún. „vezető ügyeket” a vonatkozó nemzetközi szakirodalom elemzésével kellő mélységben ismertetem is. A kiválasztott források jelentős része kifejezetten a tagállamok polgári eljárásjogának alkalmazását érinti, az eltérő jogágak közötti különbségek figyelembevétele miatt nem öleli fel a közigazgatási és a büntető eljárásjog vonatkozó EUB-i joggyakorlatát. A könyv első részében az ítélkezési gyakorlat változásainak bemutatására főként Michael Dougan, Takis Tridimas és Diana-Urania Galetta csoportosítását vettem alapul.

Az EU-jog hatása a polgári eljárásjogra

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 610 8

Az EU-jog és a nemzeti jogok szimbiózisa a közösségek alapítása óta a jogtudomány egyik központi kérdése. Ismert tény, hogy az EU Bíróság számos alapelvet dolgozott ki ezen jogrendszerek együtt alkalmazásából eredő kérdések megválaszolására, amelyek fogadtatása változatos képet mutat az egyes tagállamokban. Az eltérő álláspontokban közös az a felismerés, hogy a luxembourgi testület döntéseiben adott iránymutatásokat értelmezni és alkalmazni kell a nemzeti bíróságok eljárásai során is. Az EU-jog által biztosított anyagi jogosultságok tagállami bírósági eljárások előtti kikényszerítését különösen is megnehezíti az a tény, hogy az EU-nak csak a határon átnyúló eljárásjogi kérdésekben van jogalkotási hatásköre, a bírósági szervezetrendszer és a polgári perrendtartás részleteit a tagállamok dolgozhatják ki. Ebben a perrendtartási sokszínűségben igyekszik az EU Bíróság több évtizede biztosítani az uniós anyagi jogszabályok hatékonyságát az egyenértékűség és a tényleges érvényesülés elveinek kidolgozásával.

Muzsalyi Róbert sikeresen megvédett PhD-dolgozata alapján készült monográfiájában Magyarországon először dolgozta fel ennek a két alapelvnek a joggyakorlatát, az egyes ítéletekhez fűződő jogirodalmi vitákat és a magyar bíróságok első tapasztalásait. Bátran megkérdőjelezi a kialakult álláspontokat, pontosítja az egyes fogalmak tartalmát, és meggyőzően érvel saját véleménye mellett. A szerző arra a megnyugtató végkövetkeztetésre jut, hogy az EU Bíróság több mint 100 vonatkozó ítélete olyan rendszert alkot, amelynek jellemzői alapján a nemzeti bíróságok ma már egységesen meg tudják állapítani, hogy a nemzeti eljárásjogi rendelkezéseik megfelelnek-e az EU-jogi követelményeknek, illetve azokat hogyan kell értelmezni és alkalmazni az uniós anyagi jogon alapuló polgári perekben.

Dr. Osztovits András

Hivatkozás: https://mersz.hu/muzsalyi-az-eu-jog-hatasa-a-polgari-eljarasjogra//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave