Kollai István

Szlovákia királyt választ

A szlovák társadalom változó viszonya a magyar történelemhez


A korona mint szlovák jelkép

A szlovák köztudaton belül ellentmondásosnak vagy kettősnek tűnik a magyar királysági múlthoz való viszonyulás – annak elszenvedőiként és alakítójaként is láttatva magukat –, de ugyanezt a kettősséget a magyar köztudatban is megfigyelhetjük. A magyar közgondolkodás egyszerre büszke arra, hogy Szent István egy „soknyelvű ország” építése mellett szólt, és rökönyödik meg azon, ha más nemzetek is sajátjuknak tekintik az ország múltját. Nyilván az egyes esetek részleteiben rejlik az ördög – a múltat valóban könnyen lehet nacionalizálni, az emlékezés lehet befogadó vagy kirekesztő jellegű –, de önmagában sok kivetnivalót nem lehet találni abban, hogy Szlovákiában, egész pontosan Pozsonyban a Szent Korona félig-meddig jelképpé vált, a koronázó város jelképévé. Ismertsége nem feltétlenül túl erős, de könnyen feltűnik újságok oldalain vagy az elektronikus médiában, például amikor Pozsony város turisztikai ügynöksége egy királynőnek beöltöztetett koronás hölggyel látogatott el a budapesti utazási kiállításra. (Ezen megrökönyödött a magyar sajtó néhány képviselője; egy magyar hagyományőrző egyesület tagja pedig vitába is keveredett a beöltözött szlovákokkal, és levette a koronát a hölgy fejéről.)1 A beöltöztetett koronás fő a koronázási ünnepségekre invitálta az érdeklődőket: Pozsony ugyanis jó ideje helyet ad a valahai koronázásokat felidéző egynapos rendezvényeknek. Kezdetben ezt civilek szervezték, később erőteljesebben beszállt a városvezetés is. Az ünnepségek nívója a pénztől és szervezettségtől függően hullámzó: egyes években óriási médiafelhajtás övezte őket, a királyokat és királynékat neves színészek játszották el, és sokezer ember vett részt az utcán zajló koronázási menetben és egyéb rendezvényeken, máskor elsikkadt és belesimult a helyi rendezvények tömegébe. Korábban a pozsonyi dómban került sor a koronázásokra, de végül az egyházi vezetők kitiltották őket onnan. (Nem politikai okból, hanem mert a felkért színészek nem tartották tiszteletben a templomi közeget, állítólag rágyújtottak a dómban.) A koronázás mindenesetre Pozsony megszokott attrakciójává vált, amihez a szentistváni korona másolatát használják.2

Szlovákia királyt választ

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 600 9

„Legyen merszünk kimondani, hogy a magyar történelem a mi közös történelmünk. Hogy a magyar királyok a mi közös királyaink voltak” – mondta a szlovák miniszterelnök a trianoni békeszerződés századik évfordulóján. „Ne féljünk felvállalni azt, amire joggal lehetünk büszkék. Egy birodalom részei voltunk, amelyet olyan jelentős uralkodók vezettek, mint Szent István, Károly Róbert, Corvin Mátyás vagy Mária Terézia. Ők a mi királyaink is voltak..." – ez pedig a szlovák házelnöktől hangzott el Szlovákia függetlenné válásának tizedik évfordulóján.

A magyar olvasó számára talán szokatlan hangok ezek, azonban a mai szlovák közéletben nem ritka, hogy a Magyar Királyság történelmére a szlovák múlt részeként hivatkoznak. Nem volt ez mindig így: ezekre az évszázadokra sokáig őseik „ezeréves rabságaként” tekintett a szlovákok jelentős része. Mára a múltról alkotott szlovák kép megváltozott, színesebb lett, több hang érvényesül benne, sokfajta gondolat fér el egymás mellett. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy e hangokat tolmácsolja a magyar olvasók felé. Bizonyára lesz köztük, ami a magyar fül számára idegennek, ellenségesnek hat, de olyan is, ami szimpátiát kelt.

Mindeközben a magyar olvasók előtt olyan kultúrtörténeti érdekességek is feltárulnak a Magyar Királyságról, amelyek nem általánosan ismertek: például, hogy középkori hegyi rablók korabeli szlovák nyelven írtak zsarolólevelet Bártfának; hogy Mátyás egyik magyar katonája írta az első összefüggő szlovák nyelvemléket vagy hogy szlovákul is születtek a törökellenes harcokról írt históriás énekek.

E könyvből tehát nemcsak a „szlovákok titkairól”, de saját történelméről is sok újdonságot tudhat meg a magyar olvasó.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollai-szlovakia-kiralyt-valaszt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave