Kollai István

Szlovákia királyt választ

A szlovák társadalom változó viszonya a magyar történelemhez


A közös királyság után

Az egyik legbefolyásosabb szlovák hetilap, a .týždeň rendszeresen ad helyet cseh vagy magyar szerzőknek, és rendszeresen foglalkozik közép-európai témákkal, illetve a magyar–szlovák kapcsolatokkal. A lap főszerkesztőjével, Štefan Hríbbel egyszer afelé sodródott el a beszélgetés, hogy végső soron a magyar–szlovák államközi kapcsolatokból nem a nagy szövetségkötés és békekötés maradt ki, hanem a háborúskodás. Ami persze nem hiányzik senkinek, a háború nem jó dolog. Azonban pusztán csak a történelem folyása feletti lamentálásként érdemes belegondolni: a magyar és a szlovák társadalom közötti „kibeszéletlen” feszültségek úgy jöttek létre és halmozódtak fel, hogy nem is volt magyar–szlovák háború. Más konfliktusok farvizén, nagyhatalmak árnyékában és világpolitikai történések mellékeseként sikerült mégis egymásnak rengeteg sérelmet okozni.1 Az 1848–49-es magyar szabadságharccal szemben a szlovák legionáriusok úgy vonultak fel, hogy a Habsburg császári seregek segéderejét alkották. Az első világháború végén a cseh és szlovák alakulatok úgy vonultak be a magyarok kezéből kihulló Felvidékre, hogy komolyabb katonai ellenállást a négyéves világháborúban kivérzett magyar hadi kormányzat nem tudott felmutatni.2 Amikor pedig 1919 tavaszán ellentámadást kezdett Kelet-Szlovákiában a Vörös Hadsereg, az nem a valós katonai erőviszonyok miatt akadt meg, hanem a békekötés érdekében történő egyezkedés részeként vonták vissza a katonákat. Trianon után a magyar közigazgatási kar leváltását és a magyar kisebbséggel szemben ellenséges intézkedéseket Prágából vezényelték, nem szlovák területről. De ugyanígy nagyhatalmi erők és világpolitikai történések árnyékában került sor a bécsi döntésre és a Felvidék déli sávjának visszacsatolására, majd a világháború utáni magyarellenes üldöztetésekre, jogfosztottságra és kitelepítésekre is.

Szlovákia királyt választ

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 600 9

„Legyen merszünk kimondani, hogy a magyar történelem a mi közös történelmünk. Hogy a magyar királyok a mi közös királyaink voltak” – mondta a szlovák miniszterelnök a trianoni békeszerződés századik évfordulóján. „Ne féljünk felvállalni azt, amire joggal lehetünk büszkék. Egy birodalom részei voltunk, amelyet olyan jelentős uralkodók vezettek, mint Szent István, Károly Róbert, Corvin Mátyás vagy Mária Terézia. Ők a mi királyaink is voltak..." – ez pedig a szlovák házelnöktől hangzott el Szlovákia függetlenné válásának tizedik évfordulóján.

A magyar olvasó számára talán szokatlan hangok ezek, azonban a mai szlovák közéletben nem ritka, hogy a Magyar Királyság történelmére a szlovák múlt részeként hivatkoznak. Nem volt ez mindig így: ezekre az évszázadokra sokáig őseik „ezeréves rabságaként” tekintett a szlovákok jelentős része. Mára a múltról alkotott szlovák kép megváltozott, színesebb lett, több hang érvényesül benne, sokfajta gondolat fér el egymás mellett. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy e hangokat tolmácsolja a magyar olvasók felé. Bizonyára lesz köztük, ami a magyar fül számára idegennek, ellenségesnek hat, de olyan is, ami szimpátiát kelt.

Mindeközben a magyar olvasók előtt olyan kultúrtörténeti érdekességek is feltárulnak a Magyar Királyságról, amelyek nem általánosan ismertek: például, hogy középkori hegyi rablók korabeli szlovák nyelven írtak zsarolólevelet Bártfának; hogy Mátyás egyik magyar katonája írta az első összefüggő szlovák nyelvemléket vagy hogy szlovákul is születtek a törökellenes harcokról írt históriás énekek.

E könyvből tehát nemcsak a „szlovákok titkairól”, de saját történelméről is sok újdonságot tudhat meg a magyar olvasó.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollai-szlovakia-kiralyt-valaszt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave