Kollai István

Szlovákia királyt választ

A szlovák társadalom változó viszonya a magyar történelemhez


Magyarok vagy szlovákok bomlasztották fel Csehszlovákiát?

A két világháború közti Csehszlovákiában a kisebbségi kérdés egy merőben új téma volt a szlovák közvélemény számára, legalábbis abban a formában, hogy most hirtelen a szlávság számított domináns, államalkotó nemzetnek, míg a magyarok (és németek) kisebbséginek. Az addig a népek önrendelkezési jogáért küzdő szlovák nemzeti mozgalom olyan területet vont irányítás alá, amelyen sok százezer magyar is élt, nagyjából egy tömbben. Szembetűnő a viharosan gyors szerepcsere a magyar és a szlovák elit között, ahogy egyik pillanatról a másikra végbemegy a másik fél korábbi érveléseinek és magatartásának ösztönszerű átvétele. A korábban a kisebbségi kérdés iránt teljesen közönyös magyar közvélemény hamar érzékeny lett a többség részéről megnyilvánuló diszkriminációra; a szlovák közbeszédbe pedig olyan természetességgel került be a nemzetiségi követelések ellenében az államérdekek fontosságának hangsúlyozása (például az állami centralizáció hatékonyságának hangsúlyozása az autonómiákkal szemben), mintha a legjobb tanítványaik lettek volna a valahai felső-magyarországi főispánoknak.1 A kisebbségi problematikának ezt a könnyed, félrenéző csehszlovák megítélését erősítette az a szemléletmód is, ami a két világháború közötti csehszlovák demokráciát eleve jobbnak és igazságosabbnak találta a dualizmus kori vagy a Horthy-Magyarország rezsimjeinél, függetlenül attól, éppen milyen kisebbségi igényeket teljesített Csehszlovákia, és milyeneket nem. Csehszlovákia valóban mintaállam is lehetett volna a térség számára, a demokratikus politikai rendszeren belül azonban erősen centralizált állam működött, nemzetiségi autonómiák nélkül, és számos kisebbségellenes közigazgatási mechanizmussal. A két világháború közötti csehszlovák kiadványok és tankönyvek, melyek tehát ezt a korszakot még a jelenként mutatták, ezekbe a témákba nem mentek bele, és általában megálltak a csehszlovák törvények idézésénél: „kisebb nemzeti csoportoknak ott, ahol az állampolgárok 20 százalékát teszik ki, biztosítva van a nyelvhasználat joga”.2 Így a szlovák utókor hajlamos máig a demokratikus csehszlovák államberendezkedés nagyvonalúságának emlékét ápolni, a kisebbségek hiányérzetei és igényei nem ismeretesek.3

Szlovákia királyt választ

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 600 9

„Legyen merszünk kimondani, hogy a magyar történelem a mi közös történelmünk. Hogy a magyar királyok a mi közös királyaink voltak” – mondta a szlovák miniszterelnök a trianoni békeszerződés századik évfordulóján. „Ne féljünk felvállalni azt, amire joggal lehetünk büszkék. Egy birodalom részei voltunk, amelyet olyan jelentős uralkodók vezettek, mint Szent István, Károly Róbert, Corvin Mátyás vagy Mária Terézia. Ők a mi királyaink is voltak..." – ez pedig a szlovák házelnöktől hangzott el Szlovákia függetlenné válásának tizedik évfordulóján.

A magyar olvasó számára talán szokatlan hangok ezek, azonban a mai szlovák közéletben nem ritka, hogy a Magyar Királyság történelmére a szlovák múlt részeként hivatkoznak. Nem volt ez mindig így: ezekre az évszázadokra sokáig őseik „ezeréves rabságaként” tekintett a szlovákok jelentős része. Mára a múltról alkotott szlovák kép megváltozott, színesebb lett, több hang érvényesül benne, sokfajta gondolat fér el egymás mellett. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy e hangokat tolmácsolja a magyar olvasók felé. Bizonyára lesz köztük, ami a magyar fül számára idegennek, ellenségesnek hat, de olyan is, ami szimpátiát kelt.

Mindeközben a magyar olvasók előtt olyan kultúrtörténeti érdekességek is feltárulnak a Magyar Királyságról, amelyek nem általánosan ismertek: például, hogy középkori hegyi rablók korabeli szlovák nyelven írtak zsarolólevelet Bártfának; hogy Mátyás egyik magyar katonája írta az első összefüggő szlovák nyelvemléket vagy hogy szlovákul is születtek a törökellenes harcokról írt históriás énekek.

E könyvből tehát nemcsak a „szlovákok titkairól”, de saját történelméről is sok újdonságot tudhat meg a magyar olvasó.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollai-szlovakia-kiralyt-valaszt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave