Kollai István

Szlovákia királyt választ

A szlovák társadalom változó viszonya a magyar történelemhez


A honfoglalás korának szlovák olvasata

Nyitra, édes Nyitra. Így kezdődik a szlovákok egyik nemzeti verse, egy rövidke, de annál szimbolikusabb mű a szlovákok ősi dicsőségéről, ami azt hirdeti, hogy a szlovákok elődei már a magyar honfoglalás előtt Nyitra vidékén éltek, és vezetőjük, Szvatopluk itt uralkodott a 9. században. A vers keletkezése homályban maradt: jól felépített műdalnak tűnik az 1800-as évek első évtizedeiből, de a szerzőt mégsem ismerjük. A későbbi kutatók szívesen tették meg a 19. századi szlovák nemzeti mozgalom valamely nagyobb alakját a vers írójának, de a szerző kilétét nem sikerült felfedni.1 A vers árván maradása nem csökkenti annak szimbolikus fontosságát a szlovákság szemében. Az „édes Nyitra” városa központi helyet foglal el a szlovák közgondolkodásban, nemzeti emlékezetben: a szlovák nemzeti gondolat lassú 18. századi sarjadása óta él az a kép a városról, hogy itt volt a magyar honfoglalás előtt a szlovákok őseinek egyik székhelye.

Szlovákia királyt választ

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 600 9

„Legyen merszünk kimondani, hogy a magyar történelem a mi közös történelmünk. Hogy a magyar királyok a mi közös királyaink voltak” – mondta a szlovák miniszterelnök a trianoni békeszerződés századik évfordulóján. „Ne féljünk felvállalni azt, amire joggal lehetünk büszkék. Egy birodalom részei voltunk, amelyet olyan jelentős uralkodók vezettek, mint Szent István, Károly Róbert, Corvin Mátyás vagy Mária Terézia. Ők a mi királyaink is voltak..." – ez pedig a szlovák házelnöktől hangzott el Szlovákia függetlenné válásának tizedik évfordulóján.

A magyar olvasó számára talán szokatlan hangok ezek, azonban a mai szlovák közéletben nem ritka, hogy a Magyar Királyság történelmére a szlovák múlt részeként hivatkoznak. Nem volt ez mindig így: ezekre az évszázadokra sokáig őseik „ezeréves rabságaként” tekintett a szlovákok jelentős része. Mára a múltról alkotott szlovák kép megváltozott, színesebb lett, több hang érvényesül benne, sokfajta gondolat fér el egymás mellett. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy e hangokat tolmácsolja a magyar olvasók felé. Bizonyára lesz köztük, ami a magyar fül számára idegennek, ellenségesnek hat, de olyan is, ami szimpátiát kelt.

Mindeközben a magyar olvasók előtt olyan kultúrtörténeti érdekességek is feltárulnak a Magyar Királyságról, amelyek nem általánosan ismertek: például, hogy középkori hegyi rablók korabeli szlovák nyelven írtak zsarolólevelet Bártfának; hogy Mátyás egyik magyar katonája írta az első összefüggő szlovák nyelvemléket vagy hogy szlovákul is születtek a törökellenes harcokról írt históriás énekek.

E könyvből tehát nemcsak a „szlovákok titkairól”, de saját történelméről is sok újdonságot tudhat meg a magyar olvasó.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollai-szlovakia-kiralyt-valaszt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave