Kollai István

Szlovákia királyt választ

A szlovák társadalom változó viszonya a magyar történelemhez


Pressburg szlovákul

Magyar Királyság, Felvidék, Szlovákia: a térséggel kapcsolatos legfontosabb történelmi fogalmak fordítása magyar és szlovák nyelv között mind nehéz, jelentéstartalmuk mind vitákkal terhelt. És ezzel még a sor nem ért véget: Szlovákia fővárosának elnevezése is ellenérzéseket tud kiváltani a magyar közönségben, elsősorban amiatt, hogy a szlovák nyelv a Bratislava terminust használja Pozsonyra a középkorról vagy kora újkorról szóló szövegekben, miközben a szót az 1840-es években alkották meg, és akkor sem vált közismertté. A Bratislava városnevet a reformkor alatt éledező szlovák nemzeti mozgalom tagjai találták ki és kezdték használni az addigi Prešporok helyett, ami a német Pressburg szlovákosított változata. A „Bratislava” a városnak egy 10. századi forrásban felbukkanó elnevezéséből (Breslauspurc) lett kialakítva, ami „Breszlav váraként” értelmezhető, és így egy akkori szláv várúrra utal. Az új kifejezés az 1840-es években végül nem rögzült a szlovák közbeszédben, de az első világháború után, Csehszlovákia létrejöttével végül ez lett a hivatalos szlovák városnév.1 Ez alapján tehát retrospektívnek és erőltetettnek tekinthető a Bratislava szó 1918 előtti, különösen pedig a 19. század előtti használata; a történelmi szakkönyvek és tankönyvek mégis sokszor ezt a kifejezést használják. A tankönyvekben a „Prešporok” elnevezés korábban csak véletlenszerűen került elő: amikor például a szlovák nyelv kodifikálása körüli viták során megemlítik az első szlovák folyóiratot (Prešpurské noviny, azaz Pozsonyi Újság).2 A rendszerváltás utáni tankönyvekben már röviden figyelmet fordítanak a Bratislava szó történetének bemutatására is: eszerint a Bratislava elnevezést a 19. század közepén használták, de később, a század második felében a szlovákok visszatértek a Prešporok és a magyar Pozsonyból képzett Požún szó használatára.3 (Sőt, az ezzel együtt hivatalos tanítási segédanyagnak nyilvánított atlasz a 19. század végéig a „Prešporok” kifejezést használja, és csak a dualizmus korától bukkan fel a „Bratislava” elnevezés.4)

Szlovákia királyt választ

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 600 9

„Legyen merszünk kimondani, hogy a magyar történelem a mi közös történelmünk. Hogy a magyar királyok a mi közös királyaink voltak” – mondta a szlovák miniszterelnök a trianoni békeszerződés századik évfordulóján. „Ne féljünk felvállalni azt, amire joggal lehetünk büszkék. Egy birodalom részei voltunk, amelyet olyan jelentős uralkodók vezettek, mint Szent István, Károly Róbert, Corvin Mátyás vagy Mária Terézia. Ők a mi királyaink is voltak..." – ez pedig a szlovák házelnöktől hangzott el Szlovákia függetlenné válásának tizedik évfordulóján.

A magyar olvasó számára talán szokatlan hangok ezek, azonban a mai szlovák közéletben nem ritka, hogy a Magyar Királyság történelmére a szlovák múlt részeként hivatkoznak. Nem volt ez mindig így: ezekre az évszázadokra sokáig őseik „ezeréves rabságaként” tekintett a szlovákok jelentős része. Mára a múltról alkotott szlovák kép megváltozott, színesebb lett, több hang érvényesül benne, sokfajta gondolat fér el egymás mellett. Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy e hangokat tolmácsolja a magyar olvasók felé. Bizonyára lesz köztük, ami a magyar fül számára idegennek, ellenségesnek hat, de olyan is, ami szimpátiát kelt.

Mindeközben a magyar olvasók előtt olyan kultúrtörténeti érdekességek is feltárulnak a Magyar Királyságról, amelyek nem általánosan ismertek: például, hogy középkori hegyi rablók korabeli szlovák nyelven írtak zsarolólevelet Bártfának; hogy Mátyás egyik magyar katonája írta az első összefüggő szlovák nyelvemléket vagy hogy szlovákul is születtek a törökellenes harcokról írt históriás énekek.

E könyvből tehát nemcsak a „szlovákok titkairól”, de saját történelméről is sok újdonságot tudhat meg a magyar olvasó.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollai-szlovakia-kiralyt-valaszt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave