Baksa Máté, Freund Anna, Demeter Krisztina, Losonci Dávid

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Termelés, szolgáltatás, logisztika


Stratégia

A gyakran optimista elvárásokkal (Dalenogare et al., 2018), önértékelésen alapuló megállapításokkal (azaz López-Gómez et al., 2018), valamint a rendkívül sikeres digitális transzformációk összefoglalóival (Világgazdasági Fórum, 2019) szemben kutatásunk megállapította, hogy a legtöbb esetben elengedhetetlen a technológiai korszerűsítés a vállalat versenyképességének fenntartásához. Más szavakkal, ha a vállalatok elhanyagolják a digitális alapú innovációt, akkor elveszíthetik ügyfeleiket és piacaikat. Hozzá kell tenni azonban, hogy a versenyképesség a vállalatok által létrehozott innovációk típusától (folyamat, termék/szolgáltatás vagy üzleti modell) is függhet. Esettanulmányainkban elvétve találtunk példát az üzleti modell vagy a termék/szolgáltatás innovációjára, azok többsége a folyamathatékonyság növelését célozza, ahogyan ezt Szalavetz (2020) is megállapította. Ez megmagyarázhatja, hogy ezek a vállalatok miért nem képesek versenyelőnyre szert tenni. Pusztán a folyamatok fejlesztése nem vonz új ügyfeleket (Herbert, 2017); ezek a fejlesztések csak a digitális transzformáció kezdetét jelentik. Ennek ellenére belső előnyöket teremthetnek a vállalatcsoporton belül, ha több üzletet szereznek más üzleti egységektől. Úgy tűnik, hogy a reaktív vállalatok is nyitni kénytelenek a digitalizáció irányába. Ha élni kívánnak a kínálkozó lehetőségekkel, akkor partnereik elvárásai miatt elindítják a digitalizálási folyamatot.

Üzlet 4.0 - magyarországi vállalati tapasztalatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 627 6

Utolért bennünket a jövő? A minket körülvevő és a vállalatok számára is elérhető technológiai megoldások örvényszerűen változnak. A változás olyan mértékű, hogy valóban indokolt az ipari forradalom legújabb hullámaként emlegetni. A robotok, az önmagukat fejleszteni képes, tanuló rendszerek és a hét minden napján, a nap minden percében hadra fogható szoftver-munkatársak immár nem a tudományos-fantasztikus irodalom, hanem a nagyvállalatok mindennapjainak szereplői.

E kötet a negyedik ipari forradalom kibontakozásának, vagyis a vállalatok digitális átalakulásának hazai tapasztalatait ismerteti. A szerzők a termelés, a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a logisztika területéről származó 15 vállalati esettanulmányon keresztül, közel 50 vezetői és szakértői interjú alapján mutatják be a fejlett technológiai eszközök üzleti alkalmazásának útkereséseit, tanulmányozásra érdemes példáit és követendő jó gyakorlatait. A könyvben található vállalati esetek egyes konkrét fejlesztési projektek sikereinek és kudarcainak kontextusát tárják fel, miközben az ágazati áttekintések és összefoglaló tanulmányok az általánosítható tapasztalatokat, a más szervezetek és más iparágak számára is hasznosítható mintázatokat taglalják.

A szerzők többéves kutatómunkájuk során nem elsősorban magukat az Ipar 4.0 ernyőfogalom alá tartozó technológiákat igyekeztek megvizsgálni, hanem annak megértésére tettek kísérletet, hogy hogyan jelenik meg a digitális átalakulás a szervezetek stratégiájában és struktúrájában, hogyan ágyazódnak be az új megoldások működésük mindennapjaiba. A példákon át kibontakozó kép – az Üzlet 4.0 – megismerése közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek majd a jövő szervezetei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/uzlet-40-magyarorszagi-vallalati-tapasztalatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave