Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Kérdések

  1. Melyek a tudás fő jellemzői a tudás-menedzsment szempontjából?
  2. Mi a különbség a tacit és az explicit tudás között, és mi jellemzi ezeket?
  3. Mit jelent a szervezeti tudás? Hogyan viszonyul az egyéni tudáshoz?
  4. Hogyan bővíthető a szervezeti tudás?
  5. Melyek a tudás átadásának módjai? Ismertesse Nonaka tudáskonverziós mátrixát!
  6. Példákon keresztül magyarázza el, hogy mit jelent a szocializáció, az externalizálás, az internalizálás és a kombináció mint tudásátadási módok!
  7. Melyek a szellemi tőke összetevői?
  8. Hogyan kapcsolódnak a különböző tudástípusok (alap-, fejlett és innovatív) a vállalati stratégiához?
  9. Azon vállalatoknál, ahol a vállalati tudásmenedzsment nem más funkcionális területek (pl. HR) menedzsmentjébe épül be, hanem azt egy önálló, úgynevezett CKO (Chief Knowledge Officer) egység koordinálja, ennek az egységnek milyen feladatokat kell megoldania?
  10. Miként járulhat hozzá a tudásmenedzsment a vállalati stratégia sikeréhez?
  11. Mutassa be a tudásmenedzsment megvalósításának három fő elemét!
  12. Melyek a jól és a rosszul strukturált döntési problémák jellemzői?
  13. Mit jelent a kockázat és a bizonytalanság fogalma, és mi a kapcsolat közöttük?
  14. Hasonlítsa össze az információs rendszer két részét, a formális és az informális információs alrendszereket! Mondjon mindegyikre többféle példát is!
  15. Hogyan épülnek egymásra a stratégiai, irányítási és operatív döntések?
  16. Mutassa be a számviteli információs rendszert!
  17. Hasonlítsa össze a pénzügyi és a vezetői számvitelt hét különböző szempont alapján!
  18. Mutassa be a vezetői információrendszerek és a döntési hierarchia kapcsolatát!
  19. Mutassa be, hogy mi a különbség az elektronikus adatfeldolgozó rendszerek (EAF), a vállalatirányítási információrendszer (VIR) és a döntéstámogató rendszerek (DTR) között!
  20. Mutassa be a döntéstámogató rendszerek, a szakértői rendszerek és a felsővezetői támogató rendszerek (FVTR) kapcsolatát!
  21. Mi a „big data”? Milyen tulajdonságú adathalmazokat képes kezelni az az adatrendszer?
  22. Mutassa be a „big data” gyakorlati alkalmazási területeit!
  23. Mire szolgálnak az ERP (Enterprise Resource Planning) rendszerek, és hogyan épülnek fel?
  24. Mit értünk az „üzleti intelligencia” fogalma alatt?
  25. Mutassa be a kontrolling feladatköreit!
  26. Magyarázza el, hogy mennyiben jelent más koncepciót az elektronikus üzletvitel (e-business), mint az elektronikus kereskedelem!
  27. Sorolja fel az elektronikus kereskedelem típusait a tranzakciók résztvevői alapján!
  28. Mi a virtuális vállalat, és mi a kiterjesztett vállalat?

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave