Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


6. Az értékteremtő folyamatok menedzsmentje (logisztika, termelés, szolgáltatás)

 
 
A Nike ellátási lánca meghatározó a sportruházati iparág fejlődésében
 
A Sustainalytics’ Supply Chain Management mutatója a felső 1%-ba sorolja a Nike-t a „felsővezetés-szintű felelősség, az ellátásilánc-beli ügyek, a beszállítók ellenőrzése és azon mechanizmusok monitorozása kapcsán, melyekben a beszállítók nem megfelelő gyakorlatokat látnak el”. Bármilyen nehézség merül is fel a jövőben, a Nike fel van készülve arra, hogy innovatív, fenntartható módon kezelje.
A Nike évtizedek óta példát mutat a globális ellátási lánca menedzselésével. A vállalat tucatnyi ország több száz gyártóműhelyével áll szerződésben, amelyek helyi alapanyagot szolgáltatnak a Nike-standardoknak megfelelően. Annak köszönhetően, hogy ezek a létesítmények nincsenek a birtokában, a vállalat rengeteg pénzt spórol meg, anélkül, hogy lekötné az erőforrásait.
Ahogy az a honlapján is látható, a Nike keresi az utat, hogy „eget rengető sportinnovációkat hozzon létre, azáltal, hogy a termékeit fenntarthatóbbá teszi kreatív és diverz globális csapata segítségével, miközben pozitív hatást gyakorol a munkavállalói közösségeire”.
A Nike sok év óta élenjáró innovátor az ellátásilánc-teremtésben és -menedzsmentben, olyan új analitikus stratégiákat meghonosítva, mint az expressz sáv és karcsú termelés, továbbá olyan eszközöket, mint az RFID és a 3D nyomtatás.
2016-ban mutatta be a Nike az „expressz sáv” stratégiáját, hogy csökkentse az átfutási időt, és értéket növeljen. Ez a program a rapid prototipizálást, továbbá a 3D és digitális nyomtatást kombinálja, annak érdekében, hogy minimalizálja a raktározást, miközben gyorsítja a kiszállítást – cserébe növelve a vásárlói elégedettséget.
A Nike saját rendszerébe adaptálta az eredetileg a Toyota által kifejlesztett karcsú termelést. Ez a termelési modell lehetővé teszi a gyártóműhelyek számára, hogy növeljék a termelékenységet, minimalizálják a hulladékot, csökkentsék a költségeket, fejlesszék a minőséget, és növeljék a profitot a következő 5 kulcsszabállyal: 1. az érték azonosítása, 2. az értékteremtő folyamat feltérképezése, 3. az áramlás fokozása, 4. a „húzás” (pull) megteremtése, 5. tökéletességre törekvés.
2019-ben a Nike elkezdett RFID-t használni, ami nagyobb átláthatóságot eredményez az ellátási lánc egyes szakaszaiban. A technológia lehetővé teszi apró címkék feltüntetését a termékeken az ellátási lánc egészében: ezek a címkék digitális adatokat tartalmaznak, melyek rádióhullámokon keresztül olvashatóak.
Bár hasonló a vonalkódokhoz, az RFID-címke adatai a dolgozók látótávolságán kívül is olvashatók, megszüntetve az időpazarló, hibaérzékeny kézi szkennelést. Ez felgyorsítja a döntéshozó folyamatokat, nagyobb pontosságot és hatékonyságot eredményezve. Az átfutási idő csökkentésével és azzal, hogy bármikor pontosan meghatározható a különböző termékek helye, az RFID segíti a Nike-t, hogy a megfelelő terméket, a megfelelő időpontban, a megfelelő fogyasztóhoz juttassa el.
A Nike létesítményeiben éveken keresztül a fenntartható erőforrások, a zéró termelési hulladék, a csökkentett víz- és energiafogyasztás és a megújuló energia használatára törekedett. A Nike cipők és sportfelszerelések 75%-a részben újrahasznosított anyagból készül, például a megmaradt alapanyagdarabokat felhasználják a termelésben, hogy minimalizálják a környezeti terhelést, és csökkentsék a költségeket. A vállalat a 100%-ig újrahasznosított energia irányába halad az ellátási lánc egészében.
Forrás: Hugo Britt (2020): Nike Supply Chain Sets the Pace for the Activewear Industry. Thomasnet.com, https://www.thomasnet.com/insights/nike-supply-chain/, letöltve: 2020. 08. 04.
 

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave