Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


IV. A vállalat stratégiája

 
A MOL 2030-as, hosszú távú stratégiája
 
A vállalatcsoport új stratégiája a „MOL Group 2030 – Enter Tomorrow” nevet kapta, az alappillérei pedig a következők:
A MOL erősíteni szeretné az alaptevékenységéhez tartozó üzletágakban piacvezető pozícióját Közép-Kelet-Európában úgy, hogy kiváló minőségű termékeivel és szolgáltatásaival a vásárlók első számú választása legyen. Mindeközben növekvő és versenyképes hozamot biztosítana részvényeseinek.
A finomítás és kereskedelem területén továbbra is cél a magas komplexitású, hatékony és jövedelmező finomítók működtetése. Folyamatos hatékonyságjavító intézkedések révén a költséghatékonyság európai rangsorának felső 25%-át célozza meg. A gyorsan változó környezetre válaszul a MOL sokrétűbb termékportfóliót kíván előállítani finomítóiban.
A jelenlegi integráltság megtartása mellett a MOL célja, hogy jelentős befektetési és növekedési terveket valósítson meg petrolkémiai és vegyipari tevékenységében. Ezek között szerepel a petrolkémiai alapanyagok felhasználásának, többek között a MOL által finomított alapanyagok arányának növelése, valamint az új termékcsoportok piacára való belépés.
A kiskereskedelem terén jelentkező változó piaci folyamatokra és fogyasztói szokásokra reagálva a MOL hagyományos üzemanyag-kereskedelmét mobilitás-szolgáltatási rendszerré alakítja át: az „úton lévő” fogyasztóknak kínálnak megoldásokat.
A vállalat a kutatásban és a termelésben célirányos, méretgazdaságos és értéknövelő működést szeretne fenntartani. A cél az egyszámjegyű közvetlen termelési költségek megtartása, illetve, hogy a cég eszközei még alacsony olajárkörnyezetben is fenntarthatóak legyenek.
A hosszú távú stratégia mentén, szigorú pénzügyi fegyelem mellett a MOL fokozatos beruházásokkal szeretné elérni, hogy 2030-ra az új üzleti irányok portfóliója pozitív pénzárammal járuljon hozzá az eredményhez.
A 2030-as stratégia megvalósítása és az üzleti célok elérése érdekében a MOL a vállalati kultúráját is átalakítja. Ennek főbb jellemzői az együttműködés, kockázatvállalás, innováció, rugalmasság és szolgáltatásorientált megközelítés.
A MOL stratégiai célja továbbá, hogy eredményei és teljesítménye révén a legjobbak között ítéljék meg a versenytársai körében, és hogy a jövőben is egyre javuló, versenyképes hozamot biztosítson részvényeseinek.

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave