Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


II. A vállalat helye a társadalmi rendszerben

 
Mindent megváltoztathat a közösségi gazdaság?
 
Az együttműködésen alapuló gazdaság (népszerű elnevezéssel a közösségi gazdaság) lehetővé teszi, hogy társadalmunk alapjaiban kezdjen másként gondolkodni mindenről. A kései kapitalizmus korában újradefiniálja a fogyasztás, a termelés, a finanszírozás és a tanulás eddig ismert fogalmait. Mindezt pedig azzal éri el, hogy az emberi tevékenységek fókuszát a tulajdonról a hozzáférésre helyezi át.
Az egyes fogyasztók a növekvő mértékben globalizálódó, ugyanakkor decentralizált üzleti modelleken keresztül forradalmasítják az értékteremtést és ennek megosztását. Saját működési területükön az Airbnb, az Uber, a Kickstarter, a Shapeways vagy a TaskRabbit megszüntetik a piacra lépés korlátait, és életképes alapot biztosítanak ahhoz, hogy a helyi vagy diszruptív piaci szereplők is versenybe szálljanak. A közösségi gazdaság lehetővé teszi, hogy úgy termeljünk vagy szolgáltassunk helyi szinten és elégséges mennyiségben, hogy ne kelljen méretgazdaságossági szempontokat figyelembe vennünk.
A változással járó egyes negatívumok (alulfoglalkoztatottság, vagy egyenlőtlenség) egyre nehezebbé teszik az egyén és a család boldogulását a kései kapitalizmusban, ahol a hagyományos foglalkoztatás egyre kevésbé elérhető. A zsugorodó középosztály és az alternatív eszközökkel kiváltott emberi munkaerő arra kényszeríti a társadalmat, hogy új fogyasztási és értékteremtési módokat találjon. Az olyan vállalkozások, mint az Uber, azt használják ki, hogy a foglalkoztatásból kieső munkaerő egyre többet kénytelen dolgozni, hogy pénzt tudjon keresni. Tulajdonképpen a közösségi gazdaság olyan rendszer, melyben a kockázat a gazdasági társaságoktól az egyénekhez kerül át, a szervezett foglalkoztatás eltűnik, a tőkések pedig hatalmas haszonra tehetnek szert igen alacsony fix költségek mellett.
A pozitívumok közé tartozik, hogy a közösségi gazdaság reményt kínál. A megújuló forrásból nyert értékesíthető energia, és a 3D-s nyomtatóval elkészített újrahasznosított termékek új lehetőségeket teremtenek a közösségi cselekvő fogyasztás és önellátás területén.
Forrás: Mindent megváltoztathat a közösségi gazdaság? Airbnb, Uber és társaik Index.hu. Dr. Yusaf H. Akbar 2016. február 4. http://hvg.hu/brandchannel/ceubusiness_20160125_kozossegi_gazdasag_napos

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave