Chikán Attila

Vállalatgazdaságtan


Bevezetés

A gazdaság szereplői a történelem során sokféle viselkedési formát mutattak: a középkori szerzetes, aki visszaviszi Rómába újonnan vásárolt csuháját, mert ismerősei megdicsérik, hogy olcsón vette, és ez az ő szemében bűnnek számít; a Kelet-indiai Társaság vagy a Hudson-öböl Társaság tagjai, akik addig teljesen ismeretlen területekre merészkednek hajón, szánon, gyalogosan, hogy egzotikus cikkeket szerezzenek be; a szűkös készletét felsőbb utasításra, a „tervnek megfelelően” szétosztó anyaghivatalnok; a puritán életet élő, csak a legszükségesebbre költő, növekvő gazdagságát szemérmesen viselő holland paraszt; a korbácsot csattogtató rabszolgatartó ültetvényes – mindannyiunk előtt ismert figurák. Vajon mi motiválta viselkedésüket? Véletlen-e, hogy melyikük mikor hogyan cselekedett? Úgy gondoljuk, nem – a gazdasági viselkedés normáit döntően befolyásolták az adott korszak történelmi feltételei, a gazdálkodás technikai és környezeti tényezői; hol több, hol kevesebb teret hagyva az egyéni személyiségjegyek megnyilvánulásának.

Vállalatgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 589 7

A könyv a vállalatok működésének elvi alapjait és ezek gyakorlati következményeit tárgyalja. Azokra a szemléleti és stratégiai alapokra támaszkodik, amelyekre a legjobb vállalati gyakorlat épül a fejlett országokban. A vállalatot nem pusztán gazdasági egységként, hanem a mai társadalmak egy alapvető fontosságú intézményeként fogja fel. Ennek megfelelően az üzleti tevékenységet korunk meghatározó folyamataiba és jelenségeibe ágyazza, így a könyv mondanivalójában végig jelen vannak a fenntarthatóság, a globalizáció, a digitalizáció, a tudás és a társadalmi felelősség szempontjai.

A megközelítés alapjául választott felsővezetői nézőpontból mutatja be a környezethez illeszkedő, sőt azt befolyásoló vállalati stratégia jellemzőit és az ennek megvalósítására szolgáló folyamatokat. A kifejtés alaptétele, hogy a vállalat társadalmi funkciója közvetlenül egy kettős értékteremtést célzó folyamatban valósul meg: egyszerre, egyazon folyamatban kell értéket teremtenie a fogyasztó és a tulajdonos számára, a fenntarthatóság és az etika szempontjainak szem előtt tartásával. A könyv törzse ennek a folyamatnak az összetevőit: a marketinget, az innovációt, az emberi erőforrás és a tudás menedzsmentjét, a termelés-szolgáltatás-logisztika folyamatait és a pénzügyi funkciókat tárgyalja.

A könyv ezen hatodik, lényegesen átdolgozott kiadása (nyolcadik változata) tükrözi a globális gazdaságban és az üzleti világban az elmúlt években bekövetkezett változásokat, amelyek a korábbi időszakokhoz képest talán még intenzívebbek voltak. Az előző kiadásokhoz képest növeltük, és a fő szöveggel még szervesebb kapcsolatba hoztuk a hazai és nemzetközi gyakorlatból származó szemelvényeket.

A könyv eddigi változatait mintegy negyvenezren tanulmányozták, egyetemi hallgatók, vállalatvezetők, kutatók egyaránt hasznosnak találták. Az új kiadást azoknak is fegyelmébe ajánljuk, akik az előzőek valamelyikét olvasták, de lépést akarnak tartani az üzleti világ gyors változásaival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/chikan-vallalatgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave