Tóth József (szerk.)

Értékmentő és értékteremtő humán tudományok


The Law of Ukraine “On education”, Language Conflicts, and Linguistic Human Rights

Ukrajna Legfelsőbb Tanácsa (parlamentje) 2017. szeptember 5-én megszavazta az ukrán új ukrán oktatási kerettörvényt. A jogszabály a kisebbségi nyelveken folyó oktatást az óvodai nevelésre és az általános iskola alsó tagozatára (1–4. osztály) szorítja vissza. A felső tagozaton (5–9. osztály) és a középiskolában (10–12. évfolyam) az államnyelven (ukránul) oktatott tantárgyak számát fokozatosan növelni kell, a szak- és felsőoktatásból pedig gyakorlatilag eltűnik az anyanyelven történő tanulás joga. Elfogadása óta a törvény – pontosabban annak az oktatásban használt nyelveket szabályozó 7. cikke – a viták középpontjában áll. A törvényt nemzetközi szervezetek (EU, Velencei Bizottság) és az ukrajnai kisebbségek képviselői is bírálták. Ennek ellenére a kijevi kormányzat további törvényekkel erősítette meg a kerettörvény 7. cikkében kodifikált oktatási modellt. A tanulmány bemutatja, hogy a kormányzatnak a jogszabály elfogadása mellett felsorakoztatott érvei hamisak. A 2017. évi oktatási kerettörvény elfogadását követő viták kimenetele döntő szerepet játszhat az európai őshonos kisebbségek anyanyelvű oktatáshoz való jogának és általában a kisebbségi nyelvek használatának interpretálásában.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 576 7

2019. november 25-26-án a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottsága Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottságával közösen adott otthont a Magyar Tudomány Ünnepe 2019 tiszteletére rendezett „Értékteremtő tudomány” című kétnapos nemzetközi tudományos konferenciának. A rendezvényen a nyelvtudományi, az irodalom- és kultúratudományi, az interkulturális germanisztikai, a társadalom- és neveléstudományi szekciókban elhangzott 30 hazai és külföldi kutató előadása mellett külön szekcióban 12 előadással helyet kaptak a Többnyelvűségi Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorandusz hallgatóinak kutatási eredményei is.

Jelen tanulmánykötet egyrészt az elhangzott előadásokra, másrészt pedig a szerteágazó kutatási témák azóta tovább érlelt gondolatainak bemutatására koncentrál. A humán tudományok értéke elsősorban az iránytű szerepe a mindennapi, materiális világban, hogy megértsük az érzelmi-értelmi világot, az életet. Segítségükkel tudjuk rendszerezni a világ jelenségeit a mindenkori új nemzedékek számára. Hozzájárulásuk tisztább gondolkodást, tudatosabb világképet, jobb eligazodást kínál a mind komplexebb emberi létformákban. A konferencia fő célja volt, hogy rávilágítson a megismerés útját kövező humán tudományok szerepére a tudásalapú, s hozzá a humán tudás által is megalapozott társadalom építésében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-ertekmento es ertekteremto human tudomanyok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave