Takács András

Modern vállalatértékelés


A nemzetközi és hazai értékelési gyakorlatot meghatározó standardok

A vállalatértékelés természetesen nemcsak tudomány, hanem egy rendkívül fontos üzleti szolgáltatás is (a legjellemzőbb alkalmazási terület, a tanácsadás mellett ideértve például a jogviták megoldásában alapvető szerepet játszó igazságügyi, illetve magánszakértői tevékenységet is). Éppen ezért nem meglepő, hogy a cégértékbecslés módszertanával nemcsak az akadémiai szféra, hanem a gyakorlatban dolgozó szakemberek, szervezetek is kiemelt figyelemmel foglalkoznak. A területhez kapcsolódó kiterjedt tudományos szakirodalom mellett ma már a gyakorlati alkalmazás egyértelműsítését, egységesítését célzó gyakorlati standardok, szabálygyűjtemények is elérhetők, amelyek meghatározó hatást tesznek a vállalatértékelési gyakorlatra. A gyakorlati standardok legfőbb előnye, hogy az értékeléssel kapcsolatos megfontolásokat, az alkalmazandó értékelési módszereket, az értékelésről készített szakértői anyag tartalmát stb. illetően egyértelmű állásfoglalásokat tartalmaznak olyan kérdésekben, amelyek a tudományos kutatásokban gyakran vita tárgyát képezik. Az ily módon egységesített módszertani szabványok – azáltal, hogy a szakirodalomban felmerülő nem szokványos megoldásokat jellemzően kizárják – biztosítják az értékelések összehasonlíthatóságát, közös módszertani alapját, így közvetve az értékelői szakmával szembeni bizalom fenntartását. E fejezetben elsősorban a globális gyakorlatot meghatározó Nemzetközi Értékelési Standardokban (International Valuation Standards) foglalt legfontosabb szabályokat mutatom be, de az európai és hazai értékelési gyakorlatra és gondolkodásmódra tett jelentős hatása miatt szűkebb terjedelemben kitérek a német értékelési standardokra is.

Modern vállalatértékelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 663 4

A vállalatértékelés az üzleti tudományok önálló területeként több mint egy évszázados múltra tekint vissza. Az eltelt évtizedek során kutatók százait foglalkoztatta az a kérdés, hogy miként lehet a vállalat, illetve a vállalati üzletrész valódi, belső értékét definiálni és meghatározni, ami a szakterület jelentős fejlődését, nagy jelentőségű tudományos eredmények megszületését eredményezte. A vállalatértékelés azonban jóval több egy elméleti tudománynál, hiszen a cégértékbecslés komoly gyakorlati jelentőséggel bír a mindennapi gazdasági életben, legyen szó akár adásvételi ügyleteket, vállalati fúziókat, átszervezéseket, menedzsmentkompenzációs-rendszerek kidolgozását megalapozó üzleti tanácsadásról, befektetési tanácsadásról vagy peres eljárásokban végzett igazságügyi szakértői, illetve magánszakértői tevékenységről.

A könyvben a szerző saját oktatói, kutatói és gyakorlati tapasztalatára építve kettős célt valósít meg. Egyrészt a felsőoktatásban tevékenykedő oktatók, kutatók, hallgatók vagy egyszerűen csak a téma iránt érdeklődők számára tudományos igényességgel összeállított áttekintést ad a vállalatértékelés tudományának jelenlegi állásáról és a széles körben ismert nemzetközi gyakorlati standardokról. Ugyanakkor anonimizált, de minden esetben valós értékelési szituációt szemléltető példákon, esettanulmányokon keresztül a szakmában dolgozó gyakorlati szakemberek számára olyan modern gyakorlati ismereteket közvetít, amelyek felhasználásával a mai kor kihívásainak megfelelő, magas színvonalú, szakmai vitákban biztonsággal megvédhető értékelési jelentések, szakvélemények készíthetők.

Hivatkozás: https://mersz.hu/takacs-modern-vallalatertekeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave