Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A Budapesti Kereskedelmi Akadémia és szaktanfolyamainak megindítása

A 19. század közepe táján Nyugat-Európában már nem csupán a korábban általunk is említett magánkezdeményezésekből alakultak kereskedelmi iskolák. Városi kereskedelmi testületek is létrehoztak ilyeneket, sőt sor került az első állami alapításokra is. 1831-ben lipcsei kereskedők állították fel az Öffentliche Handelslehranstaltot, 1852-ben Antwerpenben pedig már állami intézményként létesült az Institut supérieur de commerce. A Habsburg Monarchiában az abszolutizmus időszakában szinte egy időben született ilyen kezdeményezés a három legfontosabb városban: Bécsben, Prágában és Pesten. A prágai kereskedelmi akadémiát, pontosabban felsőkereskedelmi iskolát 1856 októberében nyitották meg. Ezt követte a pesti intézet, és néhány hónappal később, 1858 januárjában nyílt meg a hasonló bécsi tanintézet.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave