Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


TEK

A Társadalomelméleti Kollégium (TEK) a második legidősebb a szakkollégiumok sorában. Az újabb szakkollégium alapításának ötlete 1980–1981-ben a Rajkban vetődött fel: Horn Gábor és Bihari Péter kollégisták az ottani Tőke-szemináriumsorozatot és más filozófiai kurzusokat szerették volna továbbfejleszteni a társadalmi kérdések marxista alapú vizsgálata irányában.1 Az ily módon Társadalomelméleti Kollégium névre keresztelt, Bihari Péter mentorálása alá került intézmény alapítását az Egyetemi Tanács március 23-i ülésén egyhangúlag jóváhagyta.2 A TEK-et, amely elsősorban az „elméleti-ideológiai” felkészültség fejlesztésére helyezte a hangsúlyt, egyesek szerint erős „baloldali” irányultság jellemezte.3 Az 1987-es, ritkaságszámba menő „Rajk–TEK-vitán” a politikai gazdaságtan ürügyén a TEK a szocialista rendszer demokratikus megreformálása mellett tört lándzsát, míg a Rajk egy új, szabad piaci rendszer mellett érvelt.4

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave