Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Előzmények a századelőtől

Az uralkodóhoz érkezett 1918. október 29-i felségfelterjesztés alapján úgy tűnt, hogy egy húszéves egyetemalapítási történet végére kerülhet pont.1 Azonban a históriai fordulat, Deus ex machina közbeszólt: a felterjesztést követő napon, október 30-án a forradalmi események hatására lemondott az idős Wekerle Sándor vezette kormány. Másnap, október 31-én kudarcba fulladt Hadik János kormányalakítási kísérlete. Ezután Károlyi Mihály foglalhatta el a miniszterelnöki bársonyszéket, és még ugyanezen a napon merénylet végzett Tisza István korábbi miniszterelnökkel. November 13-án az eckartsaui vadászkastélyban IV. Károly visszavonult az államügyek intézésétől, november 16-án kikiáltották a Magyar Népköztársaságot. 1918 októberében–novemberében megszűnt a monarchia mint államforma, és megszűnt a Monarchia mint államalakulat. A Közgazdaságtudományi Egyetem2 terve a megvalósulás előtti pillanatban elakadt, és a sokak által várt intézmény felállítása még egy bő évet váratott magára.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave