Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Bevezető

Jelen kötet, amelyet a Tisztelt Olvasó a kezében tart, az első történeti jellegű összefoglaló munka a Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei történetéről. Sokáig váratott magára egy ilyen szintézis összeállítása, jóllehet apropó az elmúlt évtizedek során bőven akadt volna. Az 1960-as évek óta közkeletűen „Közgáz”-nak nevezett egyetem – bízvást állíthatjuk – az egyik leginkább fordulatokban gazdag múltú univerzitas a mai Magyarországon. Az egyetem, amely fennállása óta politikai rendszereken átívelően Magyarország politikai-gazdasági életének mindvégig elitképzőjeként is funkcionált, az elmúlt évszázad során sokkal inkább ki volt téve a közpolitikai folyamatok változó széljárásának, mint legtöbb társa. A mindenkor változó viszonyok közepette a Közgáz számos alapvető tartalmi, egyszersmind szervezeti változást élt át. Részben kényszerből, részben – ritkábban – belső, szerves fejlődés eredményeképpen. Mi sem szemlélteti jobban ezt a göröngyös utat, mint a Közgáz hivatalos nevének többszöri megváltoztatása, amely azonban jelzi a folytonos útkeresés mindenkori igényét is.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave