Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Hallgatók

Az 1920-as években a felsőoktatás egy részébe történő bejutást az 1920. évi XXV. tc. (numerus clausus) szabályozta. Az ennek alapján kiadott felvételi szabályzatok már a felsőoktatási intézmények egészére vagy az egyes egyetemekre vonatkozó különböző jogszabályok rendelkezései szerint készültek. A törvény végrehajtási utasítása, az 1920. szeptember 27-én, 123.033. sz. alatt kelt vallás- és közoktatásügyi miniszteri rendelet az egyetemek felvételi rendjét határozta meg, amely szerint az 1920/21-es tanévtől csak engedéllyel lehetett beiratkozni. A beiratkozási engedélyt kérő folyamodványt a kar dékánjához kellett benyújtani, az eredeti okmányok csatolásával: születési anyakönyvi kivonat; középiskolai érettségi bizonyítvány; erkölcsi bizonyítvány; közhatósági bizonyítvány a szülők foglalkozásáról, vagyoni helyzetéről és arról, mióta laknak jelenlegi lakóhelyükön, azelőtt hol laktak, és régebbi lakóhelyükön mivel foglalkoztak; ha a folyamodó hadiárva volt, az ezt tanúsító közhatósági bizonyítvány; ha az apja harctéri szolgálatot teljesített, a Károly csapatkereszt elnyerésének igazolásáról szóló bizonyítvány.1

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave