Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A műegyetemi Közgazdaságtudományi Kar tanárai és tanszékei, 1934–1948

Az 1934. évi X. tc., illetve ennek végrehajtási utasítása az új egyetem szervezeti kereteinek meghatározása mellett a tanári kar helyzetét is szabályozta. A József Műegyetem és a Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar nyilvános rendes és nyilvános rendkívüli tanárai – amennyiben az átszervezés során az alkalmaztatásuk nem szűnt meg – a Magyar Királyi József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem megfelelő karán, illetve osztályán újabb kinevezés nélkül folytathatták működésüket, és a törvény életbelépésekor őket megillető tanári címeket is változatlanul használhatták.1 Az egyesülés tehát nem befolyásolta a korábban önálló intézmények javaslata alapján tiszteletbeli egyetemi nyilvános rendes tanári címet, egyetemi nyilvános rendes vagy egyetemi nyilvános rendkívüli tanári címet kapott oktatók helyzetét. Ők a fúziót követőn az 1934/35-ös tanév kezdetétől a tudományterületüknek megfelelő kar, illetve osztály tantestületébe tartoztak. Az előbbiektől eltérő módon szabályozta a rendelet a magántanárok helyzetét. Az egyesülés előtt önállóan működő intézményekben szerzett magántanári képesítések megszűntek. Aki a fúzió után is magántanárként kívánt működni, annak új magántanári képesítő eljáráson kellett átesnie. Kivételt ez alól csak az egyetemi, illetve főiskolai nyilvános rendes vagy rendkívüli tanárok, valamint az ilyen címmel rendelkező oktatók képeztek, akiknek magántanári működése folyamatos maradt.2

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave