Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Oktatási rendszer, tantárgyak

A főiskola széles körű, elsősorban gyakorlati jellegű szakképzés nyújtását tűzte ki célul. Nők számára is nyitva állt. A rendes hallgatók felvételi feltétele magyarországi vagy csehszlovákiai gimnáziumi vagy gazdasági középiskolai érettségi vagy azzal egyenértékű bizonyítvány volt. A felvételi dokumentumok között – egyebek mellett – mindkét szülő születési anyakönyvi kivonatát (keresztlevelét) be kellett mutatni. Feltétel volt továbbá a „nemzethűség” és a kifogástalan erkölcsi magatartás.1 A tanulmányi idő négy félév volt, heti 25 óra időkeretben. A tanulmányok záróvizsgával és „kereskedelemtudományi bizonyítvány” megszerzésével zárultak: ez a közgazdaságtudományi kari hasonló bizonyítványnak felelt meg kétéves tanulmányi idő után. Így a főiskolai kereskedelemtudományi bizonyítvánnyal a közgazdaságtudományi kar III. évfolyamára is be lehetett iratkozni.2 Igaz, a kar az eltérő felvételi feltételek miatt eleinte csak különbözeti vizsgával akarta átvenni a végzett hallgatókat.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave